„Dělá si z nás vláda ČR legraci? Jak je to vlastně se statusem uprchlíka? Je možné, že jezdí na dovolenou do země, ze které uprchl? Děláme Ukrajincům užitečné idioty? Domnívám se, že si zasloužíme od vlády vysvětlení, vždyť to celé financujeme. Kde je pravda? Zajímá ta pravda někoho?“
Tahle kulometná řada nepříjemných otázek se objevila jako nejlépe hodnocený příspěvek pod článkem ParlamentníchListů.cz. A jsou namístě! Ten dost čtený článek měl titulek „Na Ukrajinu narváno. Dopravci mají zlost. Peklo. To jsme se dozvěděli na Florenci…“
A nastala diskuse…
Dovolená na Ukrajině
„‘Nejlepší to bylo v době, když začaly letní prázdniny ve školách. To jsme měli pořád narváno. Mámy vezly děti domů, nevím.‘ To nám trochu nejistě prozradil Ruslan Kleban, jednatel jedné z dopravních společností, která jezdí z pražského Florence na Ukrajinu. Některé spoje jsou na východ úplně vyprodané, některé ne.“ Tak zněl úvod ke zmíněnému článku.
Nicméně před ParlamentnímiListy.cz už o tématu informovala v reportáži televize Nova. A jde o dost výbušné téma.
V článku ParlamentníListy.cz popsaly situaci na Ústředním autobusovém nádraží Praha-Florenc (ÚAN Florenc). Z nástupiště 8 v devět ráno vyrážel autobus Praha – Záporoží.
„Je to nebezpečné, ale chceme vyhovět zákazníkům. Když létají rakety, tak vyzveme pasažéry, aby sklonili hlavy. Když je to opravdu vážné, tak stavíme. Do města přijedeme a během chvíle zase jedeme zpět. Když se dozvíme, že je situace hodně vážná, tak do Záporoží vůbec nejedeme,“ sdělil nám již zmíněný dopravce Kleban.
„Jsou prázdniny. Vyprodáno všemi směry,“ řekla slečna u přepážky přepravce RegioJet.
Co napsala anonymka
Kromě komentářů pod článkem dostal jeho autor řadu pozitivních zpráv a pár negativních. Ty byly anonymní. Jeden z nich se ale vyznačoval vysokou mírou znalosti problematiky, navíc byl slušný, a tak jsme na něj zareagovali. Napsala ho jakási paní Effe, pak z ní vypadlo, že jde o přezdívku z mládí. Abychom byli genderově vyvážení, dali jsme jí přezdívku „anonymka Efka“.
„Víte, když se nad tím zamyslím, ve výsledku nebude působit (váš článek) na lidi dobře. Přiloží pouze do ohně nenávisti. A já osobně si myslím, že válka se úplně v klidu může přenést sem. Do svého článku byste mohl vložit, ze Ukrajinci, které dotuje stát a bydlí v nouzovém ubytování, musí svůj odjezd nad deset dní zdůvodnit dokumentem jiné autority, zpravidla lékaře. Humanitární dávku si pracující Ukrajinec neužije, protože je nastavená tak, že se pracovat nevyplatí,“ napsala.
A pokračovala: „A upřímně, změny od 1. července jsou tak chaotické, až směšné, že se autobusy plní určitě mnohými z těch, co už se ze zoufalství chtějí asi rovnou zabít demonstrativní cestou zpět na Ukrajinu. V případě zjevného neuznávání zranitelnosti, nemožnosti si podat žádost o humanitární dávku, nemožnosti se přeubytovat z důvodů práce a podobně. Dostáváme se k otázce, zda to ze strany státu nebyl záměr?“
V prvním anonymním mailu se také psalo: „Na závěr bych chtěla říct, že v každé lidské instituci a akci existuje fenomén zvaný lidská nedokonalost. Jistě mezi těmi 350.000 uprchlíky najdeme i takové, kteří pronajímají své byty v Zakarpatí svým prchajícím bratrům z východu a tady ještě pobírají dávky. No jasně, ale je to jen výsek jako všude a vždy, a stát o něm určitě ví… Nepřilévejte, prosím, do ohně nenávisti, není to dobré pro nikoho. Ptejte se odpovědných a udělejte krok k vyšší žurnalistice. Jestli lidé v Česku začnou s uprchlíky bojovat, obávám se, že si nejen smáčí pomyslné ruce od krve, ale současně si podseknou větev sami pod sebou.“
Anonymka Efka
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jan Rychetský