Nejnovější pořad ČT 168 hodin, odvysílaný v premiéře v neděli 14. března večer, se v první své reportáži věnoval pomalému očkování v Česku. A jako příklad si vzal úmrtí známého písničkáře a spisovatele Jana Vodňanského, který zemřel v 79 letech. Ve čtvrtek, kdy šel na očkování, zjistil, že je covid pozitivní, a o pár dní později ve středu zemřel. Jeho rozrušená exmanželka Jitka Vodňanská řekla, že kdyby bylo očkování rychlejší a šel na něj o týden, čtrnáct dní dříve, že by ještě žil. Emotivní vyjádření manželky samozřejmě lze lidsky chápat. Trochu jinak je to s dalším vyjádřením. Politička Hana Kordová Marvanová tvrdila, že za smrt Vodňanského a dalších nese zodpovědnost naše vláda. Což je dost silné tvrzení. Zvláště když očkování v porovnání třeba s Británií, Izraelem či dalšími vázne v celé Evropě. I když rychlejší by v Česku být rozhodně mohlo a i mělo a lze i souhlasit s tím, že systém registrace je pro nejstarší seniory patrně až příliš náročný.
Ve svém úvodu však reportáž tepala do prezidenta Zemana za to, že prosazuje, aby se u nás očkovalo i ruskou vakcínou Sputnik V v situaci, kdy dodávky od západních farmaceutických firem váznou. Podle dotazovaných i autorky reportáže však tím Zeman slouží ruské propagandě a plní její zájmy. Virolog Libor Grubbhofer to dokonce srovnal s rokem 1947, kdy jsme ze Sovětského svazu přijali ukrajinskou pšenici a odmítli Marshallův plán... podle této logiky by ovšem prezident Zeman měl prosazovat pouze ruskou vakcínu a odmítat tu západní. Což samozřejmě nedělá... Sputnik V Evropská léková agentura schvaluje podezřele dlouho, i když je podle odborníků velmi kvalitní a očkuje se s ním v řadě zemí světa.
Navíc o něm nepřicházejí takové rozporuplné zprávy ohledně vedlejších účinků jako třeba o AstřeZenece. Na jedné straně se tedy vláda kritizuje za pomalé očkování, které je však pomalé i kvůli nedostatku vakcín, na té druhé prezident Zeman za to, že chce dostat další vakcínu do Česka. A navíc kritizuje a přeje si odvolání ministra zdravotnictví, který je členem vlády a je také zodpovědný za pomalé očkování...
Nemůže za to vláda, je to globální problém
Jana Dědečková, bývalá členka Rady ČT, se právě zotavuje z prodělaného covidu. Naštěstí s manželem měli mírný průběh. „Může to být pravda, že je pomalé očkování. Ale je to politika. Na televizi, a Českou zvláště, se nemůžu vůbec dívat. Ani na Facebook už nechodím, protože je mi z toho špatně. Štvou mě různí zlehčovači a zpochybňovači covidu, jsou úplně praštění. Stejně tak že prý za vše může vláda. To mi vadí. Já to tak necítím. Nemůže za to. Je to globální problém, všude je to zhruba stejné. Nikdo si s tím neví rady. Nejlepší je nečíst noviny, nedívat se na televizi a snažit si uchovat duševní zdraví,“ domnívala se.
„Lidé, kterých jsem si vážila, tak teď si říkám, jestli není šáhlej na palici,“ naznačila a autor tohoto textu správně poznal, že myslí bývalého prezidenta Václava Klause. „Je to člověk, kterého si vážím, ale v tomto s ním nesouhlasím. Není to o svobodě, ale o nemoci,“ dovysvětlila ParlamentnímListům.cz.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban