„Nábožné“ šaty muslimkám zakázali. Francie prosadila svou

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

30.08.2023 16:00 | Zprávy

Ve Francii již nebude možné ve školách nosit volné šaty abája, které nosí některé muslimské ženy a dívky. Před zahájením školního roku to oznámil ministr národního vzdělávání Gabriel Attal. Při pohledu na žáky by dle něj nemělo být možno určit, jakého jsou náboženství. Podle levicových politiků se jedná o „policejní kontrolu odívání“.

„Nábožné“ šaty muslimkám zakázali. Francie prosadila svou
Foto: Vít Hassan
Popisek: Přistěhovalecká čtvrť Neukölln v Berlíně

Francouzský ministr národního vzdělávání Gabriel Attal za sociálně-liberální stranu Renaissance (RE) v neděli 27. srpna zakázal nošení šatů abája ve školách. Tyto šaty jsou druhem svrchního oděvu, který obvykle na veřejnosti nosí muslimské ženy. Tento oděv podle francouzských úřadů porušuje sekulární zákony v oblasti vzdělávání, informuje Le Monde.

Nošení tohoto oděvu ve školách již dlouho vedlo k debatám napříč francouzskými politickými stranami, kdy ty pravicové prosazovaly jeho zákaz, zatímco levicové strany se bály o práva muslimských žen a dívek.

Ministerstvo školství vydalo pokyny k problematice šatů abája již v listopadu minulého roku a zařadilo tyto šaty do skupiny oděvů, jejichž nošení by mohlo být zakázáno, pokud by se „nosilo způsobem, který otevřeně ukazuje náboženskou příslušnost“.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Kroutilová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

,,Evropa musí zůstat jednotná"

Fakt myslíte, že je Evropa nyní jednotná? A dokážete si představit, jak by v praxi vypadalo, kdyby byla třeba válka? Vždyť než by se politici v Evropě dohodli, už by bylo pozdě. A i když si o Trumpovi myslím své, není chyba Evropy, že dosud v otázce bezpečnosti spoléhala na USA neměla už dávno řešit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Naruší Trump strategické spojenectví Ruska s Čínou? Aktivista Babáček o mocenských hrách

4:44 Naruší Trump strategické spojenectví Ruska s Čínou? Aktivista Babáček o mocenských hrách

„Ideálním rozhodnutím by bylo ukončení boje o světovou moc vytvořením demokratického OSN, kde by o p…