„Nábožné“ šaty muslimkám zakázali. Francie prosadila svou

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

30.08.2023 16:00 | Zprávy

Ve Francii již nebude možné ve školách nosit volné šaty abája, které nosí některé muslimské ženy a dívky. Před zahájením školního roku to oznámil ministr národního vzdělávání Gabriel Attal. Při pohledu na žáky by dle něj nemělo být možno určit, jakého jsou náboženství. Podle levicových politiků se jedná o „policejní kontrolu odívání“.

„Nábožné“ šaty muslimkám zakázali. Francie prosadila svou
Foto: Vít Hassan
Popisek: Přistěhovalecká čtvrť Neukölln v Berlíně

Francouzský ministr národního vzdělávání Gabriel Attal za sociálně-liberální stranu Renaissance (RE) v neděli 27. srpna zakázal nošení šatů abája ve školách. Tyto šaty jsou druhem svrchního oděvu, který obvykle na veřejnosti nosí muslimské ženy. Tento oděv podle francouzských úřadů porušuje sekulární zákony v oblasti vzdělávání, informuje Le Monde.

Nošení tohoto oděvu ve školách již dlouho vedlo k debatám napříč francouzskými politickými stranami, kdy ty pravicové prosazovaly jeho zákaz, zatímco levicové strany se bály o práva muslimských žen a dívek.

Ministerstvo školství vydalo pokyny k problematice šatů abája již v listopadu minulého roku a zařadilo tyto šaty do skupiny oděvů, jejichž nošení by mohlo být zakázáno, pokud by se „nosilo způsobem, který otevřeně ukazuje náboženskou příslušnost“.

„Ve škole již nebude možné nosit šaty abája,“ řekl Attal v rozhovoru pro televizi TF1. Platnost by měl zákon o zákazu nošení šatů abája hned začátkem školního roku, tedy 4. září, do té doby budou ředitelům škol dána „jasná pravidla na národní úrovni“.

„Sekularismus znamená svobodu emancipovat se prostřednictvím školy,“ uvedl Attal. Šaty abája označil za „náboženské gesto, jehož cílem je vyzkoušet odolnost republiky vůči sekulárnímu útočišti, které musí škola představovat“.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Kroutilová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…