Česko si připomnělo 55. výročí vpádu armád Varšavské smlouvy v čele se Sověty do Československa. Z rukou okupantů postihla smrt víc než 100 československých občanů a ministryně obrany Jana Černochová se rozzlobila, že jejich jména se málo připomínají.
Považuje to za ostudu české společnosti a poděkovala Jiřímu Sozanskému, že k uctění těchto obětí vytvořil plastiku.
„137 – tolik bylo obětí okupace v roce 1968. Jejich jména nese i zcela unikátní plastika Jiřího Sozanského, která byla včera odhalena v Armádním muzeu na Žižkově v rámci vernisáže INVAZE 1968. Je ostuda, že vzpomínka na ty, kteří přišli během invaze o život, byla vytvořena až nyní. Tedy více než 33 let po sametové revoluci. Jirko, děkujeme Vám za to, že jste naší společnosti opět nastavil zrcadlo! Tuto vzpomínku dlužíme nejen obětem invaze a jejich rodinám a blízkým, ale i sami sobě, abychom si vzpomněli a opět uvědomili, jak obrovský zločin byl v srpnu 68 spáchán. A velmi ráda podpořím nalezení vhodného a důstojného místa pro instalaci tohoto mementa,“ napsala Černochová na sociální síti X, dříve známé jako Twitter.
Exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) připomněl, že je třeba si připomínat i rok 1969. Rok s protesty na první výročí invaze, jejichž potlačení už ale bylo plně v režii československých represivních orgánů.
Kalousek připomínal, že někteří čeští občané, příslušníci bezpečnostních složek, stříleli do jiných Čechů, Moravanů či Slezanů.
„Včera jsme vzpomínali na oběti invaze v srpnu 1968. Vzpomeňme, prosím, také na oběti brutálních represí v srpnu 1969. To už nebyli okupanti. Do bezbranných lidí stříleli jejich spoluobčané. Milicionáři, policajti a vojáci ČSLA. Byly to dny národní hanby,“ pravil Kalousek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák