Poslankyni SPD Karle Maříkové aktuálně hrozí trestní stíhání za výroky, jichž se dopustila na sociálních sítích. Jak se k žádosti policie o její vydání postaví Poslanecká sněmovna, naznačí už stanovisko Mandátového a imunitního výboru. Kauzu odstartovalo vyjádření o migrantech na sociálních sítích, ve kterém poslankyně loni v lednu přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. „Je zakázané dovážet invazivní nepůvodní druhy rostlin a zvířat na území EU. Muslimští imigranti také nejsou původními obyvateli Evropy a stejně jako invazivní druhy znamenají nečekané šíření a postupné vytlačení původních obyvatel Evropy. Proto by měli mít také zákaz vstupu na území EU,” napsala poslankyně na svém facebookovém profilu.
Těmito jejími výroky se později začala zabývat policie pro podezření z přečinu podněcování k nenávisti a dokonce se informace o vyšetřování Karly Maříkové kvůli jejím výrokům objevila ve zprávě Ministerstva vnitra o extremismu za druhé čtvrtletí minulého roku. Vyšetřování vedlo policisty k závěru, že konstatování poslankyně lze kvalifikovat jako podněcování k nenávisti. Teď záleží na zákonodárcích, zda se rozhodnou svou kolegyni k trestnímu stíhání vydat, či nikoli. Nad tím, zda byla skutková podstata přečinu, ať už podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo přečinu hanobení, naplněna, se zamýšlejí oslovení právníci. „Tyto výroky jsou zcela jistě netolerantní a nepřijdou mi ani příliš chytré, ale ve svobodné společnosti mají lidé právo být i netolerantními hlupáky a netolerantně a hloupě se projevovat. Toto právo může být omezeno pouze tehdy, pokud vede k omezení práv druhých,“ vysvětluje pro ParlamentníListy.cz advokát Aleš Rozehnal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník