Jedním z témat během vysílání byly Pavlovy výroky ohledně „humanitárního koridoru“ nebo bezletové zóny nad Ukrajinou, kterážto řešení zastával v březnu minulého roku. To komentoval Pavel Beneš: „Humanitární koridor – my jsme viděli, co to znamená, v té Jugoslávii, co to byly ty humanitární koridory. Samozřejmě ten humanitární koridor musí být ozbrojen, to jinak nejde. Jestli si někdo myslí, že ten humanitární koridor jsou zdravotní sestry nebo babičky s dědečkama, kteří budou lemovat cestu, tak to tak rozhodně není,“ vyvracel mýlku, že by to neznamenalo poslat vojáky na Ukrajinu. Vojáci by byli ozbrojení a jako takoví by samozřejmě byli cílem pro protistranu.
Tázal se také, když je dle generála Pavla trvalý mír iluze, tak zda je opakem věčná válka. „My se o ten mír musíme snažit za každou cenu. Protože válka je utrpení. Válka jsou věci, které nechceme. A myslím si, že celá Česká republika si musí uvědomit, že zatažení do války by pro nás znamenalo konec,“ míní Pavlův spolužák.
Podle profesora Druláka je pak rozdíl mezi analytickým prohlášením, že je třeba se připravovat na válku, a mezi tím, když politik řekne, že trvalý mír je iluze. „To je velmi nebezpečné. Takové výroky ze strany nositele politické odpovědnosti mají efekt sebenaplňujícího se proroctví,“ poukázal na to, že pokud všichni kvůli opakovaným prohlášením začnou věřit, že válka je nevyhnutelná, tak k válce dojde.
Diskuse se také vedla o generálově oblibě Karla Čapka. Petr Drulák soudil, že se Pavlův postoj podobá pozici Maršála z Bílé nemoci. „Protože říkají: My tam musíme zvítězit. Ten mír, to je poraženectví, to je zbabělost, to je Mnichov,“ zdůvodnil. S tím souhlasil i Pavel Beneš, který poukazoval na to, jaké oběti stojí vítězství.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas