V Oválné pracovně Bílého domu u hostitele Donalda Trumpa se rychle střídají politici. Dorazil francouzský prezident Emmanuel Macron, britský premiér Keir Starmer či irský premiér Micheál Martin. K většině z nich se Trump stavěl kriticky a za něco jim vynadal.
Když dorazil generální tajemník NATO Mark Rutte, začal tím, že slovně hladil Trumpovo ego. Opakovaně zdůraznil, že se pod jeho vedením posunula situace ve válce na Ukrajině. „Na Ukrajině jste prolomili patovou situaci, jak jste slíbil,“ zdůraznil Rutte s tím, že všechno to zabíjení a ničení je strašné. „To, co jste dokázal, že jste zahájil dialog s Rusy a vedle toho dialog s Ukrajinci, úspěšná jednání v Saúdské Arábii, za to vás chci opravdu pochválit,“ sdělil Rutte, bývalý nizozemský premiér Donaldu Trumpovi.
Na jeho slova upozornila řada médií po celém světě včetně ukrajinského serveru Kyiv Post.
Ten také upozornil, že Rutte se zachoval jako zkušený diplomat, když pomlčel o své roli usmiřovatele mezi Donaldem Trumpem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským po jejich nedávné roztržce v Bílém domě, k níž došlo v poslední únorový den roku 2025. Místo toho raději ještě jednou Trumpa pochválil. „Prolomit patovou situaci bylo klíčové,“ prohlásil.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák