„Nesviťte tolik.“ Proevropské Moldavsko má problém. Bez ruského plynu nebude elektřina

28.12.2024 18:20 | Zprávy

Zelenského rozhodnutí neprodloužit transport ruského plynu přes ukrajinské území nemá dopad jen na Slovensko a Maďarsko. Odštěpenecká republika Podněstří, která není uznávaná žádnou zemí OSN, zavádí stav ekonomické nouze. Jejího příkladu následuje i Moldavsko. Přišel zákaz světelných vánočních ozdob nebo jízdy ve výtazích.

„Nesviťte tolik.“ Proevropské Moldavsko má problém. Bez ruského plynu nebude elektřina
Foto: Repro Youtube
Popisek: Moldavská prezidentka Maia Sandu

Vadim Krasnoselskij se rozhodl vyhlásit třicetidenní výjimečný stav kvůli blížícímu se vypršení ukrajinské smlouvy na dodávky ruského plynu přes její území. Smlouvy ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zatím odmítá prodloužit. To by mohlo znamenat vážné problémy pro malou separatistickou republiku, která zabírá kousek země na východním břehu řeky Dněstr a zůstává neuznaná žádným státem.

„Dnes neexistuje stoprocentní záruka jak dodávek plynu, tak dostatku plynu. Musíme se však připravit na jakýkoli vývoj,“ prohlásil vůdce republiky na zasedání její Národní bezpečnostní rady.

Nouzový stav nařizuje opatření šetřící zdroje plynu a zakazuje jakýkoliv vývoz energií.

Podněstří je odštěpené území Moldavska. V neuznaném státu vydržuje Rusko mírové jednotky. I to bylo jednou z příčin zdržení moldavské integrace do unijních struktur.

Problémy Podněstří se propisují i do samotného Moldavska. Na území odtržené republiky je plynová elektrárna Cuciurgani-Moldavskaja GRES (MGRES), která podle Mezinárodního energetického úřadu v roce 2020 zásobovala 77 % moldavských potřeb elektřiny. Moldavsko se snažilo snížit svou energetickou závislost na Podněstří dovozem plynu ze zemí EU. Přesto je stále z velké části závislé na svém odštěpeném území.

Nedostatečná diverzifikace zdrojů plynu v Moldavsku vedla letos i k politickému otřesu. Moldavská premiérka Dorin Receanová odvolala ministra energetiky, protože nedokázal zajistit nákup plynu. I to vedlo k zavedení nouzového stavu v zemi.

„Stav energetické nouze je nezbytný pro zvládnutí rizik přerušení dodávek energie, alespoň částečně, a pro umožnění vládě zavést určitá opatření včetně omezení vývozu energie,“ řekla moldavská premiérka.

„Čelíme náročné zimní sezóně s mnoha riziky,“ pokračovala a dodala, že Moldavané „musejí být připraveni na jakýkoli scénář, zejména proto, že zima byla v posledních třech letech používána jako zbraň“.

Přičemž v Moldavsku nouzová opatření začnou platit k 1. lednu 2025. Nově mají veřejné budovy včetně nákupních center uloženou povinnost ušetřit minimálně 30 % energie. A to zrušením světelných vánočních ozdob, omezením provozu eskalátorů, omezením vnitřního osvětlení budov a dalších.

Podniky, které mají vysokou spotřebu energie, se musejí pokusit podle nařízení svou činnost přesunout v maximální míře mimo energetickou špičku, která je od 7.00 do 11.00 a od 18.00 do 23.00. Ve stejném časovém horizontu není v panelových domech doporučené používat výtahy. Od 1. ledna je také povolené umístit bez předchozího souhlasu na veřejné prostranství elektrocentrály.

Ukrajinské ministerstvo zahraničí agentuře Bloomberg potvrdilo, že jednání o prodloužení smlouvy o tranzitu ruského plynu pokračují a že není zcela vyloučené, že k nějaké vzájemné dohodě na poslední chvíli dojde.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Marian Kučera

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Radek Koten byl položen dotaz

Nezávislost

Myslíte, že je šance, že se vymaníme ze závislosti na jiných? Proč bychom měli být věčně závislí na Rusku nebo USA?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Když se dva perou, třetí se směje!, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusetáta , 29.12.2024 7:08:06
Po celou lidskou historii platí "Cui bono? " Odstřihnout se od ruskáho plynu (nafty a dalších surovin vč. ztráty trhu) je špatné pro Evropu, Ukrajinu i Rusko. Jediné, co je skutečně nenahraditelné, jsou lidské životy - Ukrajiínců stejně jako Rusů (potažmo občanů zemí NATO) . Kdysi kdosi zjistil, že "válka je největší byznys". Nejsme my, tady v Evropě, všichni ......?

|  10 |  0

Další články z rubriky

Jen Eskymáky tady nemáme. Verbež! Mnoho Ukrajinců si myslí, že jsou šlechta. Mladá Boleslav se možná mění ve velký bolehlav

4:40 Jen Eskymáky tady nemáme. Verbež! Mnoho Ukrajinců si myslí, že jsou šlechta. Mladá Boleslav se možná mění ve velký bolehlav

„Zvlášť ‚úkáčka‘ si myslí, že jim to tady úplně patří, že jsou šlechta. Prý bojujou za naši demokrac…