V listopadu minulého roku v Nizozemí proběhly volby. Je duben, blíží se volby do Evropského parlamentu, ale Nizozemí stále nemá sestavenu novou vládu a jeho premiérem je stále Mark Rutte, který ovšem už avizoval, že se po konci ve funkci z veřejného života stáhne.
Situace v nizozemském parlamentu je složitá. Vítězem voleb byl bezpochyby Geert Wilders, jehož Strana pro svobodu (PVV) získala 23,49 % hlasů a tedy 37 křesel v nizozemském parlamentu. Podle zpráv z března vyjednával Wilders s tamními lidovci, stranou Nové společenské smlouvy a se zemědělskou stranou o uzavření koalice. Ale požadavkem při vyjednávání bylo, že ani jeden z lídrů partají by nebyl ve vládě.
Wildersova partaj přitom posiluje. Ve volbách měla necelých 24 %. Od té doby se ale její preference zvedly, a to podstatně. Podle agregátoru průzkumů serveru Politico by v březnu měla partaj plnou třetinu všech hlasů, tedy 33 %. Což odpovídá i poslednímu průzkumu, který Wildersově PVV přisuzuje plných padesát křesel v nizozemském parlamentu.
Netherlands, Peil poll:
— Europe Elects (@EuropeElects) April 21, 2024
Seat projection
PVV-ID: 50 (+1)
GL/PvdA-G/EFA|S&D: 25
VVD-RE: 15
D66-RE: 10
CDA-EPP: 9
NSC→EPP: 8 (-1)
BBB→EPP: 7
SP~LEFT: 7
DENK-*: 3
PvdD-LEFT: 3
FvD-NI: 3
SGP-ECR: 3
CU-EPP: 3
Volt-G/EFA: 3
JA21-ECR: 1
+/- vs. 22 March 2024
Fieldwork: 19 April… pic.twitter.com/pLot1CtLzF
Wildersovým největším soupeřem je koalice socialistů a Zelených, kterou vede Frans Timmermans. Nevede ji přitom dlouho, pouze od srpna minulého roku, kdy rezignoval na post eurokomisaře pro klimatické změny, aby se mohl vrátit do nizozemské politiky. S 15,75 % hlasů byla jeho strana druhá nejúspěšnější ve volbách a má 25 křesel.
Právě na Timmermanse nyní od Geerta Wilderse míří žaloba. Jak informuje deník NL Times, Wilders obviňuje Timmermanse, že jeho slova vyvolávají násilí proti jeho osobě. Což zakládá na proslovu, který bývalý eurokomisař přednesl v sobotu.
Trestní oznámení podal Wilders v pondělí, že ho podá, avizoval již v sobotu, ovšem s dovětkem, že se poradí se svým právním zástupcem. Nezdá se mu zejména jedna část proslovu, kdy Timmermans prohlásil: „Lidé, náš úkol je jasný. Nezastavíme se před ničím, abychom zabránili Wildersovi se v této zemi dostat k moci.“ Wildersův právní zástupce v obžalobě tvrdí, že Timmermans nespecifikoval, že se mají používat pouze legální prostředky a že z toho vyplývá, že pokud se má vůči Wildersovi použít „všechno“, jsou v tom zahrnuty i nelegální prostředky. Tedy že se jedná o nepřímou výzvu k násilí.
Problém je také v tom, že se lišil psaný projev a to, co Timmermans skutečně řekl. V projevu bývalý eurokomisař řekl „Nic nás nezastaví/před ničím se nezastavíme.“ V tištěné verzi je ale použit obrat „neselžeme v zabránění tomu, aby se Wilders v této zemi dostal k moci“. Podle Wildersova právního zástupce na tom ovšem nezáleží, protože úmysl je stejný, tedy použít jakékoliv metody k tomu, aby se Wilders k moci nedostal. Právník připomenul, že v Nizozemí byl už jeden politik, který vystupoval proti islámu, zavražděn. (Pim Fortuyn, zabit roku 2002 při volební kampani radikálním bojovníkem za práva zvířat Volkertem van der Graafem práv kvůli „očerňování islámských obyvatel Nizozemí“ – pozn. red.). A že Timmermans dobře ví, že Wilders má už 20 let ochranku, protože jsou tací, kteří by vůči němu chtěli použít násilí. Použil proti Timmermansovi i jeho vlastní výrok, že politik musí být velmi opatrný, co říká, vzhledem k tomu, jaký to může mít efekt.
Bývalý eurokomisař už popřel, že by se nějaké výzvy k násilí dopustil. Tvrdí, že jeho prostředky jsou vždy parlamentní a odmítá jiné výklady. A obvinil Wilderse, že přechází do útoku vždy, když je kritizován.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Šebesta
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.