„Neziskový“ bumbrlíček a náš budoucí prezident

28.08.2021 14:05 | Komentář

2.DÍL ZAMĚŘENÝ NA ČLOVĚKA V TÍSNI Když byl před mnoha lety tázán Václav Havel, tehdy ještě hlava státu, koho by viděl nejraději v pozici svého nástupce, on tehdy vyslovil jméno Šimon Pánek. Což, jak víme a věděli jsme již tehdy, byl a je šéf organizace Člověk v tísni (ČVT), což je starým názvoslovím obecně prospěšná společnost (nově od roku 2014 podle zákona zapsaný ústav, což ČVT ve svých dokumentech poměrně pečlivě ignoruje). Svou činnost začínala v roce 1992 pod názvem Nadace Lidových novin, od roku 1994 fungovala jako Nadace Člověk v tísni při České televizi. Pod současným názvem funguje od roku 1999. Ve všech těchto vývojových fázích jí vždy velmi nadšeně tleskal, podporovat a svou autoritou provázel právě Václav Havel. Často to vypadalo, jako že je nepsaným šéfem jakési správní rady ČVT. Ostatně doposud se to jeho jménem v dokumentech a různých veřejných vyjádřeních lidí z ČVT jen hemží. Záhy pochopíme, proč je dobré zmínit právě tuto souvislost.

„Neziskový“ bumbrlíček a náš budoucí prezident
Foto: Repro YouTube
Popisek: Ředitel humanitární organizace Člověka v tísni Šimon Pánek

Aktivity ČVT se s neúprosnou pravidelností dotýkají neuralgických geopolitických událostí, konfliktů, humanitárních kataklyzmat způsobených obvykle nezkrotnou rozpínavostí neokolonialismu, provozovaného nejčastěji Spojenými státy. Týmiž, které de facto stály za instalací Václava Havla do čela tehdy ještě Československé socialistické republiky, na jejíž ústavu přísahal a udělal od té doby vše, aby nemusel dodržet její literu, neboť šlo o přísahu formální. Jeden by řekl – loutkovou.  Pokud měly USA Havla v čele vazalské země a tento Havel před sebou strkal mimo jiné i organizace typu ČVT, nemůže nenapadnout souvislost. Nemůže proto z posledních let udivit angažmá ČVT na Ukrajině, v Sýrii, Iráku atd. A ovšemže ČVT nemohl chybět v covidových kampaních.

Jednou z „divizí“ ČVT je i Centrum pro lidská práva a demokracii, které podle svých slov pracuje „v několika tvrdých diktaturách a také několika zemích, kde se zkušenost s přechodem k demokracii v některých aspektech podobá té české. V současnosti realizuje programy ve východní Evropě (Arménii, Ázerbájdžánu, Moldavsku – Podněstří, a na Ukrajině), v Latinské Americe (na Kubě, ve Venezuele, v Ekvádoru, Hondurasu a v Nikaragui) v Egyptě, Libyi a Vietnamu.“ Organizace se údajně věnuje různým aktivitám, jejichž cílem je upozornit na „porušování lidských práv ve světě a najít širší veřejnou a politickou podporu pro jejich ochranu.“ V této kapitole výroční zprávy najdeme údaje o tom, kde je podle ČVT zapotřebí integrovat do tamního stavu lidských práv. Jsou to především Kazachstán, Uzbekistán, Tádžikistán, Turkmenistán, tedy vesměs bývalé země SSSR – a samozřejmě Ruská federace. Z tohoto pohledu asi nelze nepochopit, že ruské ministerstvo spravedlnosti zařadilo v listopadu 2019 organizaci Člověk v tísni na seznam organizací, které jsou v Rusku nežádoucí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…