Ukrajinci tvoří dlouhodobě největší část žadatelů o azyl. V loňském roce podali 694 žádostí. Druhou nejpočetnější skupinou byli se 134 žádostmi občané Sýrie, o kterých se mluví v souvislosti se současnou migrační vlnou. Třetí v počtech žádostí byli občané Kuby, kteří jich loni dali 128.
V loňském roce azyl v Česku podle statistik ministerstva získalo 71 lidí, dalších 399 dostalo doplňkovou ochranu, která se na rozdíl od azylu uděluje na předem stanovenou dobu. Převážně ji získávají lidé, kteří nedostali azyl, ale v případě návratu domů jim nyní hrozí nebezpečí. V 893 případech tuzemské úřady azyl neudělily nebo řízení zastavily. Dalších 660 žádostí čekalo na konci roku na vyřízení.
V letech 2010 až 2013 se pohyboval počet žadatelů pod tisícovkou, dříve ale nebylo výjimkou ani několik tisíc žadatelů ročně. Extrémní byl rok 2001 s více než 18.000 žádostmi.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: čtk, mp