Pokud vyhraje Trump, hodí nás přes palubu a NATO se rozpadne. I tato slova bylo možné v posledních dnech zaslechnout od evropských politiků v reakci na slova bývalého prezidenta a lídra primárek Republikánské strany, že není samozřejmé, že by USA pomohly zemím, které si v NATO neplní své závazky.
Slova, která řekl nyní v rozhovoru s britským euroskeptikem Nigelem Faragem na kanále GB News, podle mnohých budou mít uklidňující účinek. Trump uvedl, že je „oddán“ Severoatlantické alianci a že USA pod jeho vedením „na sto procent zůstanou v NATO“, pokud s nimi Evropané budou hrát fér.
„Já si vzpomínám, když jsem jako prezident poprvé přijel na setkání NATO. A oni se mě klidně zeptali: A když neplatíme tak, jak máme, budete nás chránit proti Rusku? A já jim na to povídám: Když neplatíte svoje účty, tak jste delikventi. A najednou do pokladny začaly plynout stovky miliard,“ vzpomínal.
„Bush k nim vždycky měl projev, Obama k nim měl projev, a k ničemu to nevedlo. Pak jsem přišel já a generální tajemník Stoltenberg mi povídá: Já tomu nemůžu věřit, oni vážně začali platit. Takže díky mě se NATO stalo silnějším,“ uvedl Trump.
Po jeho odchodu ale prý platební morálka Evropanů opět klesla.
USA podle Trumpa budou v alianci rády platit svůj „spravedlivý podíl“.
„Víte, my v NATO máme mezi sebou velký a krásný oceán,“ rozpovídal se o severoatlantické vazbě. Rozhovor se konal na pobřeží krásného oceánu ve floridském Trumpově resortu.
Připustil ale, že mezi členskými státy je také „oceán problémů“.
A k řadě z nich podle něj přispěla i administrativa prezidenta Bidena.
„Kdyby nebylo zvolení Bidena, nebylo by Ukrajiny, nebylo by ani útoku na Izrael 7. října,“ pravil Trump sebevědomě.
Za sedm měsíců ještě můžou zničit hodně věcí...
„V roce 2020 se děly moc ošklivé věci, a nenecháme je opakovat,“ ujistil Trump ohledně minulých voleb, po kterých se stal prezidentem Joe Biden, který má být Trumpovým soupeřem i letos.
„Pod tímhle prezidentem, nejhorším v historii, je v naší zemi všechno špatně,“ říká Trump. Tématem samozřejmě byla migrace, která podle bývalého prezidenta probíhá naprosto bez kontroly a v největším chaosu za celou historii.
Brit Farage se zajímal také o americké osudy „rodiny, co nikdy nesleze z titulků“, prince Harryho a jeho manželky Meghan. S nadsázkou se kritika migrace ptal na tohoto „přistěhovalce“, který se ve své knize přiznává ke konzumaci kokainu a dalších drog, což je u normálního smrtelníka důvod pro neudělení víza.
„Já si hlavně myslím, že se choval velmi neuctivě ke své babičce, kterou já jsem vždycky obdivoval,“ vzpomínal Trump na setkání s královnou Alžbětou. „Já si myslím, že tihle dva jí zlomili srdce, i když by to nikdy nepřiznala,“ dodal.
Trumpův ostrý postoj k migraci ale prý rozhodně neznamená, že by chtěl jen zavírat. Připomněl, že hispánská menšina, která byla vždy považována za voliče demokratů, postupně začíná přecházet k republikánům. A podobné trendy lze pozorovat i u černošské komunity. „Já jsem jim dal šanci. Hodně na tom zapracoval senátor Tim Scott z Jižní Karolíny, který pomohl realizovat projekt Oportunity Zones, udělali jsme trestní reformu, dali jsme na tyto projekty peníze univerzitám. Tohle nikdo před námi takto nedělal,“ rozpovídal se Trump.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo