„Pithartův Kysela“: Právník, politolog, profesor, tajemník, poradce, badatel...

20.08.2023 13:33 | Analýza

Kauza soudce Roberta Fremra, který se vzdal již schválené nominace do Ústavního soudu poté, co se začalo rozebírat jeho působení v justici před rokem 1989, upoutala pozornost veřejnosti i k osobě, která jej prezidentovi navrhla. Široká veřejnost se seznámila nejen s profesorem Janem Kyselou, ale i s praxí fungování české komunity právních akademiků.

„Pithartův Kysela“: Právník, politolog, profesor, tajemník, poradce, badatel...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Právník Jan Kysela

Vedoucí katedry politologie a sociologie na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Tajemník v senátní komisi pro Ústavu. Předseda poradního panelu prezidenta republiky. Ale také třeba výzkumník v projektu SYRI, který má identifikovat systémová rizika šíření dezinformací. Mnozí si v týdnu pokládali otázku, jak to profesor Jan Kysela všechno zvládá.

„Hlavní je práce fakultní, po stránce odbornosti to, co využívám ve svém fakultním působení, využívám i v Senátu, a nově pro prezidenta, a naopak. Konfrontace s praktickými problémy a otázkami je dobře využitelná ve výuce a psaní. Kdysi jsem se podílel na psaní komentáře k Ústavě. Možná to zní hloupě, ale své partie jsem považoval za vydařené, a to právě díky tomu, co vše jsem věděl o fungování Senátu, resp. Parlamentu vůbec. Časově je to značně flexibilní, na kolize narážím jen zcela výjimečně. Právní akademici však mívají řadu rolí a funkcí vcelku běžně,“ vysvětloval nedávno pro webovky projekty SYRI.

Mnozí ale jeho působení na několika židlích, které do sebe mohou narážet, vnímají jako velmi nevhodný střet zájmů, který rozhodně není žádoucí pro reálné zajištění dělby moci.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

A ještě stačí být prý aktivní v duhovém klubu,, komu čest tomu sláva. Sláva Kyselovi, který vždy ví kde je nejlíp, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseanaboca , 20.08.2023 14:09:51

|  9 |  0

Další články z rubriky

„Občanská společnost“ byla největší lží od roku 1989. Okamura, Macinka i Vidlák na jednom pódiu

19:32 „Občanská společnost“ byla největší lží od roku 1989. Okamura, Macinka i Vidlák na jednom pódiu

„Nejvíc kope chcípající kobyla!“ Těmito slovy popsal Tomio Okamura stávající český politický režim, …