„Pomoc“ migrantům: Německo a EU platí stránku, jak se vyhnout deportaci

29.08.2024 14:02 | Zprávy

Německá vláda propaguje webovou stránku, která dává nelegálním migrantům tipy, jak se vyhnout deportaci. Pokud je zamítnuta jejich žádost o azyl, „existuje řada možností, které umožňují zůstat v Německu“, uvádí se na platformě Handbook Germany. Projekt zajištuje Spolkové ministerstvo vnitra a spolufinancuje Evropská unie.

„Pomoc“ migrantům: Německo a EU platí stránku, jak se vyhnout deportaci
Foto: z internetu
Popisek: nově příchozí migranti na americké jižní hranici

Platforma „Handbook Germany“, kterou zajištuje Spolkové ministerstvo vnitra, poskytuje odmítnutým žadatelům o azyl právní a praktické rady, jak se vyhnout deportaci. Stránka v devíti jazycích (němčině, angličtině, arabštině, perštině, turečtině, francouzštině, paštštině, ruštině a ukrajinštině) poskytuje rady a informace pro osoby, kterým byla zamítnuta žádost o azyl v Německu. O existenci platformy i v souvislosti s nedávným útokem nožem v Solingenu informoval web Apollo News.

Financování projektu Handbook Germany pak zajišťuje německá vláda a Evropská unie. Příručka je projektem sdružení „Die Neuen deutschen medienmacher:innen“ které vede kampaně za větší rozmanitost v žurnalistice a proti nenávisti na internetu. Prostřednictvím různých projektů a publikací sdružení posiluje postavení „barevných“ novinářů a novinářů s imigrační historií.

Příručka pro uprchlíky na vysvětlující stránce s názvem Deportace pod nadpisem Mohu být deportován? uvádí, že pokud je žádost o azyl zamítnuta, je doporučeno vyhledat právní pomoc, protože „i když byla vaše žádost o azyl zamítnuta, stále existuje řada možností, které by vám mohly umožnit zůstat v Německu“.

„Pokud jste obdrželi oznámení o zamítnutí žádosti od BAMF (Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky), musíte se v každém případě obrátit na právníka nebo poradenské středisko. Existuje několik alternativ k dobrovolnému odchodu nebo vyhoštění,“ uvádí se v příručce.

Dalším tipem na vyhnutí se deportaci je například znovuobjevení „vážného“ válečného traumatu. V takovém případě příručka radí podat následnou žádost o azyl (Asylfolgentrag). „Následnou žádost o azyl můžete podat také v případě, že trpíte závažným válečným traumatem, které zůstalo dříve nezjištěno, nebo v případě, že trpíte závažnou nemocí, která není léčitelná v zemi původu,“ píše se v příručce v kolonce možných alternativ k deportaci. Doporučení příručky tak zní jako podprahové doporučení pro přivození okolností, které by vyhoštění zamezily.

Dále příručka zmiňuje, že „někdy existují překážky pro vyhoštění“. Například pokud „jako žadatel o azyl nemáte cestovní pas nebo nejste schopni cestovat“. V těchto případech Handbook Germany zmiňuje, že bude uprchlíkovi vydán takzvaný Duldung neboli povolení k tolerovanému pobytu. Osoby, kterým je toto povolení vydáno, mohou po určitou dobu legálně pobývat v Německu.

Handbook Germany mimo jiné uvádí: „Vezměte prosím na vědomí: Rodiče mohou být deportováni pouze společně se svými dětmi.“ Platforma vysvětluje, že „pokud je například nezletilé dítě v době deportace nezvěstné, zbytek rodiny nesmí být deportován“.

V neposlední řadě příručka radí uprchlíkům se zamítnutou žádostí, jak využít různé právní a občanské mechanismy k zastavení deportace, například podání petice na Landestag nebo Bundestag, nebo hledání ochrany v rámci církevního azylu.

Církev se může rozhodnout, zda uprchlíka přijme a ochrání před deportací. V případě církevního azylu příručka zdůrazňuje, že by již uprchlík nedostával státní dávky. Překážkou pro církevní azyl nicméně není vyznání: „Pro církev není náboženské přesvědčení žadatele o azyl problémem. Nemusíte být křesťanem, abyste mohli získat podporu prostřednictvím církevního azylu.“

Uprchlíkovi, kterému je žádost o azyl zamítnuta, je mimo jiné doporučováno podat stížnost na BAMF a kontaktovat iniciativu Abschiebungen stoppen. Bleiberecht für alle. (Zastavte deportace. Právo na pobyt pro všechny.) Tato iniciativa na svých stránkách též poskytuje informace, jak „zamezit deportaci“. Odmítnuté žadatele o azyl vyzývá k tomu, aby se deportaci bránili už v letadle.

Iniciativa vyzývá k aktivnímu odporu. Odmítnutý žadatel by měl zkusil promluvit s pilotem letadla či křičet na personál, přičemž by měl zdůraznit, že „neletí dobrovolně“ a že bude proti své deportaci „bojovat“.

Pokud rozmluva s pilotem či křik nebudou fungovat, je doporučeno odmítnout si v letadle sednout, nezapnout si bezpečnostní pás nebo sebou „hodit na podlahu“. Pokud pilot nebude poslouchat, měl by mu uprchlík pohrozit právními kroky.

 

 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Kratochvílová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Petr Liška byl položen dotaz

Co myslíte tím tlakem pražských úřadů?

Píšete zde taky, že jste otevřený kritice, tak schválně, jsem zvědavý, co mi odpovíte. Netvrdím, že tato vláda, za kterou kopete dělá úplně vše špatně, ale kdyby si vedla dobře, jak vysvětlíte, že se většině lidí napříč regiony vede hůř a hůř, že se pro většinu z nás životní podmínky stále zhoršují?...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Takové stránky představují pomoc k páchání trestného činu. Už by správce měl být v base jako majitel Telegramu., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusefuki , 29.08.2024 16:35:29

|  6 |  0

Další články z rubriky

Volby v měkké totalitě. Neudálost, myslí si Václav Klaus

17:42 Volby v měkké totalitě. Neudálost, myslí si Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus před nadcházejícími krajskými a senátními volbami vyzývá, aby lidé nev…