Vystrčil úvodem vzpomněl Václava Havla. „Je to již třináct let, co nás pan prezident opustil. Vždy se mi při tom vybaví zástupy lidí se svíčkami v ruce, kteří na Václava Havla vzpomínali a vzpomínají. Znovu si také vzpomenu na Srdce pro Václava Havla, které je pro mě dodnes symbolem obdivuhodných vlastností českého národa,“ uvedl v projevu.
„Jsem hrdý. Jsem hrdý na všechny příklady naší empatie a solidarity, našich schopností, pracovní poctivosti a silné soudržnosti,“ uvedl.
Zmínil i další důvody k optimismu, jako je naše bezpečnost. „Stačí se pozorněji podívat kolem sebe a hlavně dál za naše hranice. Uvidíme totiž, že žijeme v bezpečné a svobodné zemi. Sousední země jsou našimi přáteli nebo partnery. Společně se staráme o svoji bezpečnost. Většinou společně se snažíme překonávat těžkosti a překážky, které nám doba přináší,“ pokračoval Miloš Vystrčil.
„Vynikáme v mnoha oblastech. Každý známe desítky úspěšných a schopných lidí, kteří často žijí a pracují v našem okolí nebo reprezentují Česko ve světě. Jsme odvážní, jsme tvořiví, umíme pohotově reagovat na změny. Naše startovní pozice do budoucnosti je tedy opravdu velmi dobrá,“ uvedl předseda Senátu.
Hovořil zároveň i o tom, že se z české společnosti postupně vytrácí životní spokojenost. „Cítím – a rozhovory s mnohými z vás mi to potvrzují –, že důvěra v instituce a ve fungování našeho státu klesá. Naše situace je vlastně lepší než naše nálada. A protože jsem politik, musím začít hledat chyby u nás, u nás politiků. Máme rezervy a nedostatky. Musíme více konat, nebát se, prosazovat potřebné změny a zároveň naše kroky vysvětlovat a srozumitelně argumentovat,“ poukázal Vystrčil a doplnil, že výsledkem je potom sílící nedůvěra v demokracii a v náš parlamentní systém.
V kontextu toho přišlo z jeho úst varování před populisty a extremisty. „Na sociálních sítích i mimo ně sílí populisté, extremisté, a někdy dokonce i nepřátelé naší země. Charakteristické pro ně je, že jenom kritizují a nenabízejí vůbec žádná řešení. Pokud tomuto přístupu podlehneme a sedneme na lep, potom atmosféra vyvolávání strachu, netolerance a nesnášenlivosti vůči druhým může ve společnosti probudit její odvrácenou stránku. Víme nakonec z historie, že v časech celosvětových otřesů a zvýšené nejistoty se dveře do světa hrubosti a netolerance otevírají dokořán,“ zdůraznil.
Jednou z možností, jak se bránit, je podle Vystrčila spolu více mluvit a více si naslouchat. „To je přece dobrý způsob, jak zdi mezi námi rozebírat, a nikoliv je stavět vyšší a vyšší. Často se říká, že mladí mají více naslouchat starším. To je pravda, ale já si ještě více přeji, abychom i my starší mnohem pozorněji a s větším respektem naslouchali těm mladším. I proto vás mladé prosím, abyste se nevzdávali a trpělivě vysvětlovali své návrhy a problémy. Mluvte prosím více se svými rodiči i prarodiči,“ oslovil předseda Senátu mladou generaci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská