Setkání aliančních ministrů zahraničí má mimo jiné připravit půdu pro vrcholné jednání na červencovém washingtonském summitu a také hledat další cesty, jak pomoci ukrajinské obraně. V předvečer zahájení alianční ministeriády to sdělil hostitel, šéf české diplomacie Jan Lipavský (Piráti).
„Byl jsem dostatečně rychlý, když jsem přišel s nápadem, že by bylo vhodné, aby takové setkání v Praze proběhlo. Lobboval jsem jak v alianci, a bylo to třeba vysvětlit i doma kolegům ve vládě, aby tu akci podpořili,“ popsal, jak se mu podařilo zasedání ministrů zahraničí zemí NATO v Praze zrealizovat.
„A v těchto dnech se ta akce koná, mám radost, že se koná po dvaceti letech od summitu NATO, který vlastně organizoval Václav Havel. Je to vrcholová akce NATO, přijedou ministři 31 zemí,“ řekl Jan Lipavský k největší akci NATO v Česku od summitu v roce 2002.
Vyzdvihl příjezd mnoha důležitých ministrů: „Ti důležití ministři tu budou. Přijmu amerického ministra zahraničních věcí ve své pracovně, kanadskou ministryni. Budu mít také jednání s tureckým ministrem. Proběhne celá řada důležitých schůzek,“ sdělil Lipavský.
„Praha bude vidět. A myslím, že v dnešní bezpečnostně složité situaci, kdy jsme pod tlakem Ruska a Evropa je celkově ohrožena, je dobře, že je Praha vidět,“ podotkl ministr zahraničních věcí.
Na neformálním setkání ministrů v Praze se budou ladit noty před samotným vrcholem, kterým je červencový summit ve Washingtonu. „Vše směřuje k summitu, který proběhne na začátku července v USA. Toto je jeden z posledních momentů , kdy se všechny země budou moci vyjádřit k otázkám, se kterými přichází generální tajemník NATO, jak dále pokračovat v pomoci Ukrajině,“ řekl Lipavský.
V rámci bilaterálního setkání s šéfem diplomacie nejmocnější země světa Antonym Blinkenem bude Lipavský probírat mimo jiné společné memorandum o boji proti dezinformacím.
Na bilaterálním jednání s Blinkenem budou podle Lipavského zaznívat nepřekvapivá témata. „Bude to mj. téma energetika. Víme, že USA mají jaderné know-how. Povedeme dialog ohledně jaderných technologií s ohledem na malé modulární reaktory,“ zmínil Lipavský, a že chce jednat i o Ukrajině.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Natálie Brožovská