Morávek tvořil v protektorátu společně s dalšími důstojníky československé armády Josefem Balabánem a Josefem Mašínem slavnou odbojovou skupinu, které se přezdívalo Tři králové. Nejmladší z nich, sedmatřicetiletý Morávek, unikal gestapu nejdéle, i on ale za svou činnost proti nacistům zaplatil životem.
Trojlístek se proslavil zorganizováním výbuchů v Lipsku, Mnichově a Berlíně. Tři králové zakládali požáry v továrnách, házeli výbušniny do tendrů s uhlím, čímž zničili desítky lokomotiv. V protektorátu na ně proto začal nelítostný hon. V dubnu 1941 byl dopaden Balabán, v květnu Mašín.
Morávkovi se několikrát podařilo gestapu uniknout, nakonec ale nepřežil přestřelku v parku nedaleké střešovické vozovny první jarní den roku 1942. Jeho památku dnes v těchto místech připomíná památník. Původní prostá deska na rušné křižovatce Prašný most musela před pár lety ustoupit stavbě tunelu Blanka. Nyní je posunuta na jiné místo a obklopena třemi kamennými stélami, které mají připomínat legendární Tři krále.
Dnešní tradiční pietní akt u Morávkova památníku poznamenaly výhrady některých politiků k současnému vedení Českého svazu bojovníků za svobodu v čele s Jaroslavem Vodičkou, který akci každoročně pořádá. Místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer (ODS) oznámil, že kvůli tomu položí květiny k pomníku o hodinu dříve. Přidají se k němu i další politici, zástupci města a městské části.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp