Máte zde účet? Tato banka hlídá vaši uhlíkovou stopu. I za to, co sníte

14.01.2025 17:00 | Zprávy

Vaše banka hlídá vaši osobní uhlíkovou stopu a vy to možná ani netušíte. S takovým podezřením vstoupil do veřejného prostoru spisovatel Jan Tománek, který si všiml zvláštní funkce v mobilní aplikaci Raiffeisen Bank. Ta počítá, jak „ekologicky náročné“ je vaše žití. Podle kritiků jde o další krůček v omezování osobní svobody. „Opusťte společnost, která vám vnucuje něco, s čím nesouhlasíte,“ radí ekonom Vladimír Pikora.

Máte zde účet? Tato banka hlídá vaši uhlíkovou stopu. I za to, co sníte
Foto: RB.cz / se svolením banky
Popisek: Pobočka Raiffeisen Bank na pražském Pankráci

Spisovatel Jan Tománek na síť X napsal: „Když jsem toto viděl kolovat na internetu, myslel jsem, že se jedná skutečně o vtip a hoax.“ Měl tím na mysli fotku mobilní aplikace Raiffeisen Bank, na které v účtu jeho manželce banka měří její uhlíkovou stopu. Za odvody sociálního a zdravotního pojištění se prý jedná o 51,2 kg emisí CO2. „Raiffeisen Bank – ZCELA VÁŽNĚ sleduje vaši ‚uhlíkovou stopu‘ – tedy píše nějaká z prstu vycucaná a NAPROSTO nesmyslná čísla a ta uvádí ve vaší aplikaci – zde konkrétně 51,2 kg JEN za platbu sociálního a zdravotního! Tedy za přepsání dvou virtuálních čísel na dvou virtuálních účtech – nikoli za přepravy tuny zboží z Číny,“ udává Tománek.

 

Anketa

Má být Tomio Okamura vydán policii za plakát s černochem?

1%
97%
hlasovalo: 18834 lidí
 Tománek k tomu na svém blogu uvádí, že na banku jeho manželka podala reklamaci s tím, že si nepřeje, aby o ní banka tyto informace sbírala. Od banky odchází. „Bylo by to vtipné, kdyby to v sobě nemělo dva skryté aspekty: 1. Banka vás nepokrytě šmíruje a analyzuje vaše data a platby, a to BEZ vašeho souhlasu! 2. Je to jen další Overtonovo okno, než se zavedou obdobně zrůdné limity na VEŠKERÉ nákupy,“ píše Jan Tománek. Ve svém blogovém příspěvku připomněl, že hlavní ekonomkou Raiffeisen Bank je již dlouhé roky Helena Horská, která figuruje také v Národní ekonomické radě vlády (NERV) a je členkou poradního týmu premiéra Petra Fialy.

Naštvaní klienti se ozývají

Tománkovi se po zveřejnění informace začali ozývat další naštvaní zákazníci banky s tím, že i je jejich mobilní aplikace takto monitoruje a že se jim to nelíbí. „Také jsem si myslel, že je to hoax. Jupí, mám 2 tuny CO2 v prosinci,“ píše jeden z nich a sdílí screenshot ze své aplikace. Na výpisu má uvedeno, kolik CO2 tuto planetu stála v prosinci jeho konzumace potravin, kolik je jí obsaženo v nakoupené elektronice, aplikace mu měří jeho emise CO2 i u volnočasových aktivit. Uvedené číslo 2 tuny měsíčně je poměrně vysoké. Podle informací z roku 2019 činí průměrné emise na hlavu v ČR asi 10,2 tuny CO2 ročně. 

 

Není známo, jak přesně k výpočtům Raiffeisen Bank dochází. Jiný zákazník si postěžoval, že mu na běžném účtu za listopad „naúčtovali“ 5 tun emisí CO2. Faktem ale je, že jeden ze zákazníků si povšiml podivnosti ve výpočtech u zakoupeného notebooku. Banka mu za něj „naúčtovala“ 6,5x více emisí než kolik udává americký výrobce přístroje.

 

 

 

O „fízlování bank“ hovoří ve spojení s monitoringem CO2 ze strany Raiffeisen Bank předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Na sociální síti X sdílel pro občany vzor dopisu, který mohou bance zaslat, pokud se sbíráním těchto dat o své vlastní osobě nesouhlasí. 

 

Anketa

Bude pro Českou republiku rok 2025 lepší, než ten proběhlý?

5%
93%
hlasovalo: 18365 lidí
 Raiffeisen Bank s českou klientelou komunikuje i prostřednictvím tiskových zpráv. V prosincové tiskové zprávě se dočteme, že rakouský bankovní ústav zásadně vylepšil svou mobilní bankovní aplikaci, právě tu, která je nyní předmětem stížností zákazníků. „Raiffeisenbank přináší do své mobilní aplikace další inovace, které usnadní klientům správu financí,“ hlásá banka. Klienty mají potěšit i nové ilustrace místo zastaralých tlačítek. V listopadu 2024 banka získala ocenění za „nejlepší on-line i mobilní bankovnictví pro malé a střední podniky“. Rakušanům se v Česku daří i po obchodní stránce. Raiffeisen Bank za první tři čtvrtletí roku 2024 vydělala na českém trhu přes 5 miliard korua provedla výjimečnou investici. Do svého realitního fondu připsala dům v Pařížské ulici v centru Prahy, který si nyní plně pronajímá francouzská značka luxusního zboží. Pařížská ulice se řadí mezi dvacet nejdražších ulic na celém světě.

Ať zákazník volí nohama, máme i české banky, radí ekonom

ParlamentníListy.cz oslovily ekonoma Vladimíra Pikoru ze společnosti Pikora Invest. Ten poznamenal, že americké korporace po zvolení Donalda Trumpa 47. prezidentem zahájily ústup ze svých aktivistických programů sociální a jiné odpovědnosti, jako příklad uvedl technologickou firmu Meta miliardáře Marka Zuckerberga. V Evropě je zatím trend podle Pikory opačný: „Evropa má pocit, že korporace mohou zákazníkům vnucovat něco, o co zákazníci nestojí.“ Místo produktu, který zákazník požaduje, tak podle Pikory často dostává politiku. „Předpokládám, že v Evropě dojde ke zvratu. Měli jsme takový trend, že jsme tu Ameriku s nějakým zpožděním následovali. V Americe už to ty korporace běžně dělaly, a proto řada spotřebitelů opouštěla různé značky, když nesouhlasili s tím, aby jim korporace podobné věci vnucovaly. Myslím si, že je jen otázkou času, než k tomu samému dojde i v Evropě,“ řekl pro ParlamentníListy.cz Vladimír Pikora.

Za naději pro příští časy považuje Pikora osobu miliardáře Elona Muska, majitele sociální sítě X, který by podle něj mohl přispět ke změně nálady ve společnosti a zajistit, aby se k lidem dostávaly pravdivé informace a ne jen „Potěmkinova vesnice o tom, jak zvládáme Green Deal“. Pikora věří, že i Evropa časem zavrhne politický aktivismus korporací, zastaví se upřednostňování politiky před sledováním ziskovosti a kvality služeb a obecně dojde k návratu ke zdravému rozumu. „Když někdo vyrábí auta, tak by se měl snažit, aby to jeho auto bylo perfektní a ne, aby bylo růžové. A když někdo dělá bankovní službu, má se snažit o to, aby byla perfektní, rychlá a levná. A když potřebujete zavolat na jejich helplinku, tak aby vám hned zvedli telefon, což nedělají. Místo toho vám vnucují takovouhle blbost,“ shrnul ekonom podstatu problému. 

„Má to úplně jednoduché řešení. Opusťte společnost, která vám vnucuje něco, s čím nesouhlasíte. Je tu konkurence, máme zde české banky, vlastněné českým kapitálem. Nemusíte být v bankách, které dělají věci, které nepovažujete za správné,“ poradil Vladimír Pikora čtenářům, kterým by se případně chování jejich peněžního ústavu nelíbilo.

ParlamentníListy.cz oslovily se žádostí o vyjádření také Raiffeisen Banku. Mediálnímu oddělení banky jsme zaslali několik otázek k monitoringu uhlíkové stopy jejích vlastních zákazníků. V případě, že banka zašle vyjádření, článek o něj aktualizujeme.

Rakouská Raiffeisen Bank čelila v posledních dvou letech kritice svých zákazníků nejen v ČR kvůli tomu, že neodešla z ruského trhu poté, co Vladimir Putin zaútočil na sousední Ukrajinu. Banka se z ruského trhu začala stahovat až ve třetím čtvrtletí loňského roku.

 

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Novotný

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Jak budete hlasovat o vydání?

Dobrý den, zajímalo by mě, jak se jako vlivný člen strany postavíte k hlasování o vydání vašeho předsedy? Podle mě, kdyby na vydání nedošlo, tak tím popřete nejen to, co jste tvrdili v kampani, ale co mi obecně vadí víc, že jako politici vůbec máte nějakou imunitu, která se třeba ani nemusí vztahova...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 55 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

„Vážená ČT, jste zm*di.“ Pořad o vlastencích a dezinformacích. Daniel Landa vybuchl

22:20 „Vážená ČT, jste zm*di.“ Pořad o vlastencích a dezinformacích. Daniel Landa vybuchl

Nový pořad České televize Fenomén doby: Rozdělená společnost vzbudil bouřlivé reakce, a to zejména k…