V České republice už bylo očkováno 5,3 milionu osob, což představuje 49,4 procenta z celkové populace 10,7 milionu uváděné Českým statistickým úřadem k 1. lednu tohoto roku. U téměř čtyř milionů z nich už bylo očkování dokončeno, což znamená 37,1 procenta plně chráněné populace. Přesto tato čísla zůstávají za očekáváním a zájemců o vakcínu nepřibývá tak rychle, jak by chtěli ti, kdo mají boj s šířením nákazy na starosti. Premiér Andrej Babiš proto ve svém pravidelném nedělním hlášení oznámil, že kdo se přijde bez registrace v Praze očkovat proti covidu, bude moci vyhrát iPhone 12, tenisky Converse nebo poukazy na počítačové hry do platformy Steam.
Tento přístup zaměřený především na mladou generaci, která je nejméně proočkovaná a pro vakcíny se nijak nehrne, vysvětloval o den později ministr zdravotnictví Adam Vojtěch: „Víme, že největší problém, kde je nejmenší proočkovanost, je mladší generace, jsou to lidé od 16 do 30 let. Volba výher je tak cílená na tuto generaci, ale samozřejmě může přijít kdokoliv.“ V Česku se už několikátý den v řadě zvyšuje počet nově nakažených, navíc roste i reprodukční číslo, které aktuálně uvádí, že jeden pozitivně testovaný v průměru nakazí 1,45 dalšího. A hlavní hygienička Pavla Svrčinová upozornila, že za opětovným rozmachem epidemie jsou právě mladí neočkovaní lidé, kteří nehledí na opatření a druží se bez omezení.
Povinnost hrazení testů by se měla vztahovat i na děti
Vláda však nezůstává jen u pozitivní motivace, ale v duchu metody „cukru a biče“ přichází i s opatřeními, která by váhající měla přimět nechat se očkovat. Nahrává jí i to, že se ve společnosti mění nálada ohledně dvojího standardu, který ještě v březnu lidé většinově odmítali. Podle nejnovějších průzkumů 76 procent lidí očekává, že očkování bude znamenat rozdělení populace na dvě kategorie. Očkovaní si podle nich zaslouží výhody. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch už také oznámil, že testy pravděpodobně přestane stát od září proplácet. Pokud by zůstala povinnost prokazovat se bezinfekčností, očkovaní by ušetřili, zatímco neočkovaní by museli platit.
V rozhovoru pro dnešní deník Právo ministr Vojtěch zopakoval, že od 1. září už pojišťovny nebudou hradit testy na covid. Na otázku, jak to bude s dětmi staršími dvanácti let, odpověděl: „V tuto chvíli předpokládáme, že by se povinnost hrazení testů měla vztahovat i na ně.“ Jako by nestačilo, že od září budou neočkované děti povinny nosit ve škole roušku, zatímco plně vakcinované děti ji mít nebudou muset. Už i dvanáctileté děti a jejich rodiče se tak dostávají pod tlak, aby byly očkované, ještě více to bude patrné u vícečetných rodin, které by při společných akcích podmíněných prokázáním bezinfekčnosti mohlo přijít testování pěkně draho.
Jde jen o vyděračskou kampaň, na diskriminaci si vláda netroufne
Podle Tomáše Nielsena, oceněného titulem Právník roku 2018, jde o další zcela nemravnou úvahu, která má tlačit už i děti k očkování. „Připomínám, že k očkování dobrovolnému, prostřednictvím látek, které jsou stále ve stadiu klinického hodnocení. Pokud by vláda postupovala touto cestou, dovrší tím sérii diskriminačních mimořádných opatření a soud podle mě nebude mít jinou možnost než opatření, založená už i na ekonomické a sociální diskriminaci, zrušit. Zejména v situaci, kdy plošné testování bezpříznakových lidí nedoporučuje už ani Světová zdravotnická organizace WHO. I ta již uznala, že takové testování nemá pro prevenci epidemie žádný význam, což řada z nás tvrdí už více než rok. Osobně věřím, že jde ze strany vlády jen o další vyděračskou kampaň propagující očkování, že si ale v praxi nedovolí diskriminovat sociálně slabší rodiny a děti proti těm bohatším,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Tomáš Nielsen.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
COVID-19
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Jiří Hroník