Imaginární výživné jako základ nouze?
Ministerstvo práce a sociálních věcí se může dočkat vlny protestů a odvolání za to, že jeho podřízení posuzují nároky sólo-rodičů – ať již svobodných nebo rozvedených – v rozporu s právem. Ve finále tak jdou v podstatě „na ruku“ neplatičům alimentů, kteří jsou v České republice stále nevyřešeným problémem, přestože zanedbání povinné péče patří mezi nejrozšířenější trestné činy u nás. O alarmující realitě, která je běžná na mnoha úřadech práce v Česku, informoval podrobný text.
Přídavky na děti nebo jiné sociální dávky, které dorovnávají dočasně nízké příjmy v rodině – například během rodičovské dovolené –, se často nedostanou k samoživitelkám, které na ně mají ze zákona nárok. Úředníci je mnohdy nutí vyplnit fiktivní příjem dítěte: Není výjimkou, že matky s batolaty končí v chudobě proto, že jim úředník započítá do příjmu domácnosti výživné, které ale dítě nikdy nedostalo. Nedosáhnou pak třeba na přídavky na děti, na které má přitom nárok i řada pracujících či podnikajících rodičů.
Povinnost plátce výživného, většinou tedy otce, přitom takový úřad vůbec neřeší.
Ministerstvo se vyjádřilo k tomu, co je správné
Vyvstává otázka, zda se dočkají zadostiučinění a nápravy ti, kteří se poctivě starají, ale byli na svých právech kráceni.
Ministerstvo práce a sociálních věcí jednoznačně potvrdilo, že úředníci musí pro posuzování sociálních dávek, přídavků na dítě a podobně, započítávat u pracujících i nepracujících žadatelů jen skutečně vyplacené výživné. Jinak logicky nedojde k pomoci v neutěšené situaci, ve které se aktuálně samoživitel s dětmi ocitl bez vlastního zavinění.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lucie Bartoš