V roce 2025 se budou konat volby do Poslanecké sněmovny. I proto předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek v komentáři na serveru Medium.cz poskytl dle jeho slov „střízlivý pohled“ na situaci, v které se Česká republika nachází. Ve svém textu shrnul pozitivní i negativní aspekty současného vládního působení.
Kladně zhodnotil schválení důchodové reformy, pozitivně vnímá i pomoc ženám a dětem z Ukrajiny. „Zvládli jsme přistěhovalé Ukrajinky s malými dětmi, které utekly před válkou,“ uvedl Michálek, ačkoliv připustil, že „menším kazem na kráse“ je, že se Česko nedokáže zbavit Ukrajinců, kteří se zde dopouštějí výtržnictví. Dále pak pochválil vládní investice do armády, že má Česko dost plynu, výstavbu dálnic i kurz zahraniční politiky. V posledním kladném bodě vyzdvihl zvýšení daně z nemovitosti.
„Nelze ale přehlížet, že vláda nepopisuje zásadní věci pravdivě,“ uvedl Michálek seznam negativ stávající vlády Petra Fialy (ODS). Vláda dle jeho slov neříká pravdu o možnosti dosažení německých platů či o plnění vládního programu. Na tiskové konferenci 28. listopadu 2024 se Fiala nechal slyšet, že vláda již na 100 procent či více jak z poloviny splnila už 93 procent svého programu. Michálek neopomněl zmínit, že rozpočet od ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) se dle jeho názoru opírá o „vyfabrikovaná čísla“. Skepticky se pak i vyjádřil i k tvrzení Petra Fialy, že od EU vyjednal dodatečné miliardy na řešení povodní. Michálek proto v souvislosti s premiérem hovořil o „problému s charakterem“.
Nejdelší odstavec při výčtu vládních negativ ovšem Michálek věnoval odvolání Ivana Bartoše, který byl odvolán za chyby v digitalizaci stavebního řízení. To však předseda poslaneckého klubu Pirátů považuje za „směšné“. „Přitom Bartoš zprovoznil eDoklady, které dnes už fungují naplno, a byl jediný, kdo digitalizaci stavebního řízení posunul dopředu. Jeho Portál stavebníka ho nakonec ještě dlouho přežije,“ predikoval Michálek.
„Česko je teď v zajetí stagnace, stagnace vyvolané vnějšími trablemi: drahými energiemi kvůli válce a potížemi německé ekonomiky,“ popsal vývoj české ekonomiky Michálek s tím, že dotahování německých platů se doopravdy nekoná. „Naopak, naše platy těžce zaostávají,“ dodal.
Reálné recepty na vyřešení problémů České republiky však podle něj nepřináší ani blok Andreje Babiše ani blok Petra Fialy. Ty dle Michálka zatím přinesly pouze „rétoriku a marketing“. Oproti nim Michálek představil tři základní potřebné věci, kterou jsou třeba udělat. „Předně musíme pomoci lidem, na které tvrdě dopadla drahota a propad životní úrovně, ti potřebují okamžitou pomoc,“ řekl poslanec, zahrnul do této skupiny i střední třídu. „Proto jsme jako Piráti tlačili na navýšení rodičovského příspěvku, který se inflací znehodnotil o desítky procent,“ vysvětlil Michálek.
Druhou potřebou je pak oživení ekonomiky. V souvislosti s tím Michálek odkázal na plán Pirátů s názvem „Republika v pohybu“, neboli „ekonomickou mapu Pirátů, jak rozhýbat českou ekonomiku, abychom nestáli na křižovatce“, součástí níž by měly být i úspory na chodu státu, který podle Michálka narostl do přebujelých rozměrů. „Slavná pravice ani ‚manažer‘ Babiš s tím neudělali nic,“ kritizoval Michálek. Na závěr poukázal na význam sledování disponibilního příjmu domácností jako ukazatele skutečného ekonomického stavu společnosti.
Michálek ve svém komentáři identifikoval několik zásadních problémů. Jeho kritika začíná u vládního přístupu k bydlení. Fialův ministr financí Zbyněk Stanjura je pak zmiňován jako příklad nečinnosti v otázce ekonomického rozvoje; místo podpory startupů nebo vytvoření lepších podmínek pro výnosné penzijní fondy a silnější domácí kapitál se zaměřil na opatření, která ve finále investory spíše odrazovala.
Neméně kritiky si Michálek vyhradil pro hnutí ANO a Motoristy. Ti podle něj ve výsledku České republice nabízejí pouze další zadlužování.
V oblasti školství Michálek vyzdvihl „mizerný výkon STAN“, co se týče životního prostředí. Michálek obvinil vládu z nedostatečné přípravy na rozšíření emisních povolenek a obecně z nedostatečné reakce na ekologické výzvy. Místo efektivního zavádění ekologických opatření podle něj vláda přistoupila k dotační politice.
Michálek se vyslovil i k zneužití konceptu Green Dealu, který měl být podle něj nástrojem pro ekologické investice a zlepšení environmentální situace, ale ve skutečnosti byl využit pro zvýšení zisků „uhlobaronů“ a „agrobaronů“ bez reálného přínosu pro životní prostředí.
Michálek nicméně podobně jako Fiala vyzval Čechy k optimismu. „Leccos se nám v následujících letech může povést, nejsme národ nešiků,“ předpověděl. Cestu vpřed ale dle něj nepřináší ani blok pod vedením Babiše ani ten pod vedením Fialy. „Mentality těchto dvou bloků, kdy Babiš tvrdí, že je všechno špatně a ve vládě nemá žádný plán, a Fiala zas, že není potřeba nic dělat, jsou hlavní překážkou toho posunout Česko dopředu,“ zmínil Michálek. Dva navzájem si konkurující bloky závěrem označil za „reálné strašáky pro budoucnost země“.
Uznal ovšem, že by Babiš nejspíš v případě vítězství jeho bloku nepřivedl Česko k totalitě. „Potud je Fialova kritika podle mě lichá,“ dodal předseda poslaneckého klubu Pirátů.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Kratochvílová