Ministr Petříček při návštěvě USA odmítl například cla na automobily, hovořil o kybernetické bezpečnosti, ale také vyřídil pozvání pro Donalda Trumpa do České republiky. Jestli však přijede, podle ministra záleží na americké straně. „Jsem rád, že tím, že jsem navštívil Spojené státy a v březnu tak učiní i premiér, potvrzujeme, že jsme významným spojencem a naše vztahy se posílí,“ uvedl Petříček a připomněl, že je nyní skutečně řada témat, na kterých oběma stranám záleží.
Jak ale pravděpodobné je, že se do Bílého domu dostane náš prezident Miloš Zeman? „Připomenul jsem, že prezident Zeman má zájem Spojené státy navštívit, to je ale opravdu na USA,“ podotkl Petříček. Pawlas se domnívá, že to přiliš pravděpodobné není. „I když bych to prezidentovi přál, protože důstojně reprezentuje naši zemi a má svůj vlastní názor, který se mnohdy nemusí lidem líbit. Proto by bylo u Trumpa zajímavé, aby se s ním setkal,“ míní Pawlas.
Petříček se nechtěl pouštět do detailního popisu přípravy návštěvy Babiše v USA. „Důležité je, že ta návštěva proběhne takto brzy. Trump s Babišem si budou rozumět,“ věří Petříček a prozradil, jaká budou nejdůležitější témata jejich jednání. „Témata budou zaměřena na bezpečnostní spolupráci, na obchodní vztahy, na stole bude i otázka v oblasti energetiky a také by se měl premiér věnovat tématu bezpečnostní situace na Blízkém východě a v Afghánistánu.“
Podle Pawlase by mělo být hlavním témetam odstranění bariér mezi Spojenými státy a Evropou. „Trump sice deklaruje, že je spojencem Evropy, ale jeho činy neukazují, že by byly jejich vztahy na dobré úrovni,“ narážel Pawlas na zavedení různých celních opatření a bojkotování evropského zboží. „To opravdu není ukázka, že jsou Spojené státy důvěryhodným partnerem pro EU,“ zdůraznil.
„Ano, my bychom si přáli, aby se tyto bariéry postupně odstranily. Je to na Evropské komisi, která bude vyjednávat budoucnost obchodních vztahů mezi EU a USA,“ připomněl Petříček s tím, že tato dílčí témata by neměla zatěžovat širší vztahy mezi EU a USA.
Několikrát již zaznělo, že Petříček ve Washingtonu jednal se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem o kybernetické bezpečnosti. Moderátorku zajímalo, zda Američané vnímají, že v kauze Huawei má odlišný postoj vláda a prezident Miloš Zeman. „Naši spojenci vědí, že za naši bezpečnost nese odpovědnost vláda. A rizika jsou především v buducnosti, neznamená to, že máme dnes důvody, že by někdo ty technologie zneužíval,“ řekl Petříček. Připomněl, že Čína v posledních letech přijala několik zákonů, které vzbuzují obavy, že by se do budoucna skutečně mohly některé technologie používat pro destabilizaci kybernetických systémů u nás či u našich spojenců.
„Každý rok přicházejí zprávy a výtky z BIS a z Národního bezpečnostního úřadu, ale nic zásadního se nepotvrdilo v reálu, žádné hrozby, které tam byly popsány,“ řekl Pawlas, jenž hovořil spíše o obchodní válce.
Schůzka premiéra Babiše a prezidenta Trumpa by podle Petříčka mohla celou kauzu posunout. „Hovoříme o širší koordinaci mezi spojenci, co se týká kybernetické bezpečnosti. Ta otázka se přesouvá i na půdu OSN. Česká republika má zájem stát se součástí pracovní skupiny vládních expertů, která bude ustavena,“ uvedl s tím, že Pompea proto požádal o podporu v této věci a dodal, že by chtěli jít především cestou evropské strategie pro kybernetickou bezpečnost.
Ve čtvrtek se sešel premiér Babiš s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem, který Petříčka ostře kritizuje. Filip po jednání uvedl, že Babiš si to s Petříčkem vyřídí sám. Zatím prý s ministrem nikdo nic neřešil. „Jsem rád, že mi vyjadřuje podporu ČSSD, i Jan Hamáček je s mou prací spokojen, a reprezentuji politiku vlády v zahraničí,“ připomněl Petříček. K tomu dodal, že ve středu zasedá vláda a uvidí se, zda bude on tématem. „Vědělo se, že zahraničněpoliitcká orientace KSČM je přece jiná než dvou vládních stran,“ zdůraznil ministr zahraničí, který se řídí vládním prohlášením.
Poté Pawlas uvedl, proč mu Petříček coby ministr zahraničí tak vadí. „Jsou to jeho poslední kroky, ať je to kauza Venezuela, nebo především Ukrajina, kde měl náš ministr jasně hájit české zájmy, což se nestalo,“ řekl Pawlas, během jehož proslovu se Petříček nesouhlasně usmíval a vrtěl hlavou. „Samozřejmě já hájím zájmy České republiky,“ bránil se ministr a dodal, že otázku v případě Venezuely řešili se všemi ústavními činiteli i s prezidentem. „Byl to nakonec pan prezident, kdo pogratuloval prozatímnímu venezuelskému prezidentovi Guaidóvi a pozval ho do Prahy,“ doplnil.
„Tak se ukazuje, že rozhodnutí vlády a prezidenta je tedy chybné. Máme diplomatické vztahy s Venezuelou a máme ctít jejich ústavní pořádky,“ konstatoval Pawlas s tím, že Maduro byl regulérně zvolen prezidentem. Připomněl, že Guaidó je samozvaný prezident, který nemá mandát. „To bychom mohli vzít kohokoli z ulice a prohlásit ho prezidentem a ostatní státy ho uznají. To je přece nesmysl,“ řekl Pawlas, že Maduro je zkrátka prezident řádně zvolený a z hlediska mezinárodního práva je třeba jej uznávat.
Takové tvrzení se ale ministru zahraničí vůbec nelíbilo. „Volba prezidenta Madura nebyla uznána ani americkými státy, a to jsou jejich sousedi a né my někde ve vzdálené Evropě,“ otočil se Petříček na Pawlase.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: nab