Organizace zemí vyvážejících ropu OPEC+ tento týden potvrdila, že její členové spolu s dalšími vývozci, jako jsou Rusko, Kazachstán, Omán a Gabon, sníží od května svou cílovou úroveň produkce celkem o 1,16 milionu barelů denně, což označila za „preventivní opatření zaměřené na podporu stability trhu s ropou“ v době hospodářského zpomalení v celém vyspělém světě.
Od května by měla například Saúdská Arábie snížit těžbu o 500 tisíc barelů denně, Irák o 211 tisíc nebo Kuvajt o 144 tisíc barelů denně. Kromě toho Kazachstán, který je součástí širší skupiny OPEC+, sníží svou produkci o 78 tisíc barelů denně. Tyto škrty doplňují jednostranné snížení o půl milionu barelů denně, které Rusko oznámilo na začátku roku.
Těžba ropy - ilustrace
Snahou těchto opatření je zlepšení globální rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou a odstranění krátkodobého přebytku nabídky způsobeného slabou poptávkou v USA a Evropě. Účinek opatření se podle expertů pravděpodobně ještě zvýrazní, pokud se čínská ekonomika v průběhu roku zvedne po problémech s pandemií covidu-19.
Ceny ropy podle informací serveru Investing.com od oznámení prudce vzrostly a dostaly se až na 84 dolarů za ropu Brent, což je největší nárůst za poslední rok. Dlouhodobě ale ani snížení nabídky nemusí zaručit další zvyšování cen, protože poptávka vinou pokračujícího boje s inflací bude možná dále slábnout.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.