Texaský guvernér Abbott dál hlásí do světa, že centrální vláda Joea Bidena zanedbává ochranu hranic USA, a proto byl nucen vzít iniciativu do svých rukou, střežit hranici vlastními silami a vytlačit z tohoto prostoru zástupce federální vlády.
Podle zpráv CBS News se však mezi republikány a demokraty rýsuje dohoda o budoucím fungování. Dohoda by se měla týkat mimo jiné i zkrácení migračního řízení. Prezident by měl také dostat pravomoc pozastavit azylová řízení v době krize, například v podobě příliš silného migračního tlaku na hranici. „Kdyby ten zákon byl dnes zákonem, hned teď bych uzavřel hranici a rychle to napravil,“ oznámil Biden.
Bývalý prezident Donald Trump je obviňován z toho, že se snaží dohodu zbourat. Guvernéra Abbotta za střety s prezidentem Bidenem pochválil.
V projevu zaměřeném převážně na bezpečnost hranic Trump řekl, že Texas by měl dostat plnou podporu v jeho opatřeních k odrazení migrantů podél americko-mexické hranice.
„Až budu prezidentem, místo toho, abych se snažil poslat do Texasu soudní zákaz, pošlu jim posily,“ řekl Trump davu svých příznivců v Las Vegas, kde se shromáždil na krytém fotbalovém hřišti v převážně latinskoamerické čtvrti. „Místo boje s hraničními státy použiji všechny zdroje a autoritu prezidenta USA k obraně Spojených států amerických před touto strašlivou invazí, která právě probíhá.“
Na slova exprezidenta Trumpa a současnéhpo vyzyvatele Joea Bidena upozornila agentura AP. Vyjádření převzal i server US News.
Mezitím v Texasu guvernér Greg Abbott stále vzdoruje současným příkazům federální vlády zastavit a upustit od různých snah, které vede jménem státu na ochranu texaské hranice s Mexikem. „Zdá se, že guvernér Abbott zapomněl, že je guvernérem jednoho z 50 států, a ne prezidentem republiky Texas,“ poznamenal k tomu profesor ústavního práva Jeffrey Kahn. „Když se jeden konkrétní stát snaží dělat politiku pro zbytek Spojených států, zbavuje to těch dalších 49 států a jejich zástupce v Kongresu jejich správné role při vytváření federální politiky pro celé Spojené státy,“ dodal.
Citoval případ „Operace Arkansas“, kdy v roce 1957 guvernér Arkansasu Orville Faubus odmítl desegregovat školy po rozhodnutí Nejvyššího soudu Brown vs. Board of Education.
Americká armáda musela být poslána do Little Rock Central High School, aby vynutila zákon, který Faubus odmítal respektovat.
Kahn nakonec zdůraznil, že legislativa Spojených států hovoří jasně. Podle ústavy i dalších zákonů je za ostrahu hranic zodpovědná federální vláda, nikoli jednotlivé státy a federální vláda také rozhoduje, jak se tato ochrana hranic bude provádět.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.