„Na Ukrajině se ztrácejí darované zbraně stejně rychle jako darované miliardy,“ napsal Melicher na své sociální sítě. Nejnovější zprávy podle něj potvrzují, že jak vojenský materiál, tak darované finanční prostředky se mohou nejrůznějšími cestami dostat ven z Ukrajiny do nepovolaných rukou. Melicher kritizuje rozhodnutí minulé slovenské vlády poskytnout Ukrajině vojenskou pomoc a chválí rozhodnutí Ficovy vlády tuto pomoc dále neposkytovat. „Některé ze západních zbraní, které státy v dobré víře poslaly na Ukrajinu, aby pomohly a posílily obranu napadeného státu, mohly skončit v rukou překupníků, neznámých osob nebo dokonce mexických drogových kartelů,“ uvedl Melicher.
Tajemník slovenského ministerstva obrany se odkazuje na článek deníku Pravda, který popisuje existenci černého internetového trhu se zbraněmi z Ukrajiny. Nelegální obchodování se děje na platformě Telegram, která je hojně používaná v celé východní Evropě. „Prodejce operuje anonymně a neustále mění svoje účty. Komunikace probíhá prostřednictvím šifrovaných zpráv, které se automaticky mažou. Jako důkaz vlastnictví zasílá prodávající fotografie a videa zbraní s konkrétními požadavky kupujícího. Po zaplacení obdrží zákazník souřadnice místa, kde jsou zbraně ukryty,“ píše o černém trhu se zbraněmi server iDnes. K mání jsou drahé a moderní zbraně západní provenience za zlomek původní ceny. Samopal Heckler & Koch MP 5 za 490 dolarů, puška Taurus T4 za 820 dolarů, granát za 130 dolarů. Mohou proběhnout i pokusy o dopravení těchto nelegálních zbraní do České republiky. Pro úplnost dodejme, že na Ukrajinu se dodávaly i české zbraně včetně moderní pušky Bren 2, kterou dnes už montují přímo na Ukrajině.
Redakce ParlamentníchListů.cz oslovila poslance Pavla Růžičku (ANO), místopředsedu sněmovního výboru pro obranu a člena výboru pro bezpečnost. „To je problém, na který upozorňuji už dva roky,“ uvedl k věci pašovaných zbraní. Připomněl černý trh se zbraněmi, který vznikl v důsledku rozpadu bývalé Jugoslávie v krvavé občanské válce. Ukrajina podle něj bude následovat stejný scénář. Do země se dostalo různými způsoby velké množství západních zbraní, které během ofenzivy často mění majitele. Růžička pro ParlamentníListy.cz uvedl i příklad českých pušek Bren, které takto skončily v rukou ruských vojáků.
„Mezi lidmi bude obrovské množství zbraní a využijí toho organizované skupiny, které ty zbraně budou přes Turecko nebo Rumunsko dodávat dál do Evropy. To je prostě fakt a my se na to musíme nějak připravit,“ varoval. Ke slibu vydávat 3 % HDP na obranu by proto podle Růžičky měl přibýt i slib dávat nějaké procento navíc na posílení vnitřní bezpečnosti České republiky.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jan Novotný