„Putinova válka.“ O ruské invazi vyplouvají nové informace

15.03.2022 17:04 | Zprávy

Podle zahraničních expertů Rusko nepočítalo s tak tuhým ukrajinským odporem a nemá proto „žádný plán B“. Putin je prý v bezvýchodné situaci, ruské armádě na rozlehlém ukrajinském území brzy hrozí vyčerpání materiálu a sil a ruský prezident proto bude muset ustoupit ze svých pozic. Putin prý také ztrácí podporu v Kremlu, i proto, že o útoku na Ukrajinu předem téměř nikoho neinformoval a o invazi měl vědět jen ministr obrany Sergej Šojgu a náčelník generálního štábu Valerij Gerasimov.

„Putinova válka.“ O ruské invazi vyplouvají nové informace
Foto: Oficiální stránky ruského prezidenta
Popisek: Ruský prezident Vladimír Putin

O spuštění „speciální vojenské operace na žádost Doněcké a Luhanské republiky“ 24. února měli podle zakladatele investigativního serveru The Insider Romana Dobrochotova vědět jen tři muži. Prezident Putin, ministr obrany Šojgu a náčelník generálního štábu Gerasimov.

„Všichni ostatní včetně kremelské elity a šéfů státních médií napojených přímo na prezidentskou kancelář byli invazí dokonale překvapeni,“ tvrdí Dobrochotov, jak informuje server Novinky.cz.

„Státní média do omrzení opakovala, že ruské jednotky na ukrajinské hranici se brzy vrátí a povídačky o možné válce jsou jen falešnou hysterií Západu,“ pokračuje Dobrochotov s tím, že na pravidelné týdenní mediální poradě v Kremlu o válce nepadlo ani slovo a média tak v prvních dnech nevěděla, jak o vpádu na Ukrajinu informovat.

Plán zahájení války prý nezazněl ani na poradě vlády, ani na bezpečnostní radě. „Putinova role v rozhodování se změnila, býval něco jako předseda představenstva Ruska, a. s., a naslouchal hlavním akcionářům. Nyní se ale začal chovat jako král,“ říká Nikolaj Petrov ze think-tanku Chatham House Institute.

Podle analytiků je tak zjevné, že se jedná opravdu o „Putinovu válku“, o které má detailní informace jen málo zasvěcenců. To mimo jiné potvrdil i ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba po jednání s šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem. „Nic se nepodařilo posunout, protože ruský ministr nemá vůbec žádný mandát k vyjednávání. Zdá se, že o tom v Rusku rozhodují jiní lidé,“ prohlásil Kuleba po schůzce.

Právě fakt, že o válce rozhodl Putin v zásadě nezávisle na ostatních, se podle expertů ukazuje jako kámen úrazu. Putin totiž věřil, že invaze zabere jen několik dní a současný vývoj událostí může znamenat jeho konec. Rusko prý nemá žádný plán B a Putin bude muset v příštích týdnech přistoupit na zmírnění svých požadavků a uzavřít mír s ukrajinským prezidentem Zelenským.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zakažte vědcům říkat, že sankce na Rusko nefungují.“ Ekonom zašel o kus dál

18:45 „Zakažte vědcům říkat, že sankce na Rusko nefungují.“ Ekonom zašel o kus dál

Ruská ekonomika už téměř tři roky čelí západním sankcím a řadu expertů nadále překvapuje, že sankce …