„Ruský plyn do 25 let nepotřebujeme.“ Merkelová, EU klima: Zděšení. To vás zasáhne

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

24.08.2021 11:27 | Komentář

Green Deal již dostává konkrétní podobu, píše docent Petr Kaniok z Katedry mezinárodních vztahů a evropských studií Masarykovy univerzity v Brně v analýze pro web The Conservative. Rozebírá nový balíček „Fit for 55“, který připravila Evropská komise a varuje před jeho možnými dopady. Zajímavá je i situace v Německu, která poměrně rychle vyřazuje páteř své energetické politiky a dokonce nyní ústy kancléřky Merkelové hovoří o tom, že zastaví kohoutky ruského plynu.

„Ruský plyn do 25 let nepotřebujeme.“ Merkelová, EU klima: Zděšení. To vás zasáhne
Foto: Repro Youtube
Popisek: Angela Merkelová zjistila, že si zapomněla roušku

„Fit for 55“ je novým balíčkem z dílny Evropské komise, který si klade za cíl přeměnit evropskou legislativu v oblasti klimatu, energetiky a dopravy tak, aby byla v souladu s ekologickými ambicemi EU pro roky 2030 a 2050. Tedy tak, aby bylo možné snáze splnit snížení emisí do roku 2030 alespoň o 55 % a do roku 2050 dosáhnout uhlíkové neutrality.

Na stránkách Evropské rady se můžete o tomto balíčku dočíst, že je „souborem návrhů na revizi a aktualizaci právních předpisů EU a na zavedení nových iniciativ, který má zajistit, aby byly politiky EU v souladu s klimatickými cíli dohodnutými Radou a Evropským parlamentem. Smyslem balíčku návrhů je poskytnout soudržný a vyvážený rámec pro dosažení klimatických cílů EU, který bude přiměřený a sociálně spravedlivý, zachová a posílí inovace a konkurenceschopnost průmyslu EU a zároveň zajistí rovné podmínky pro hospodářské subjekty ze třetích zemí a podpoří vedoucí postavení EU v celosvětovém boji proti změně klimatu.“

Konkrétně má jít o revize následujících směrnic, systémů, strategií a nařízení:

  • revizi systému EU pro obchodování s emisemi (EU ETS) včetně jeho rozšíření na lodní dopravu, revizi pravidel pro emise z letecké dopravy a zřízení samostatného systému obchodování s emisemi určeného pro oblast silniční dopravy a budov
  • revizi nařízení o sdílení úsilí týkajícího se cílů členských států v oblasti snižování emisí v odvětvích mimo EU ETS
  • revizi nařízení o zahrnutí emisí skleníkových plynů a jejich pohlcování v důsledku využívání půdy, změn ve využívání půdy a lesnictví (LULUCF)
  • revizi směrnice o obnovitelných zdrojích energie
  • přepracování směrnice o energetické účinnosti
  • revizi směrnice o zavádění infrastruktury pro alternativní paliva
  • změnu nařízení, kterým se stanoví emisní normy CO2 pro osobní automobily a dodávky
  • revizi směrnice o zdanění energie
  • mechanismus uhlíkového vyrovnání na hranicích
  • iniciativu ReFuelEU Aviation týkající se udržitelných leteckých paliv
  • iniciativu FuelEU Maritime týkající se zeleného evropského námořního prostoru
  • Sociální fond pro klimatická opatření
  • strategii EU v oblasti lesnictví

Slovinské předsednictví EU tento balíček představilo ministrům životního prostředí již v červenci na neformálním zasedání. Podle zprávy na webu Rady Evropské unie ministři balíček „přivítali a zdůraznili, že hlavními zásadami by měly být spravedlnost, solidarita, ambice a účinnost mezi členskými státy EU“. Ačkoli obvykle v letních měsících EU příliš nových nápadů nevyprodukuje, letos došlo na představení takto zásadních změn. Proto se autor Petr Kaniok na webu unijní frakce ECR The Conservative zamýšlí nad dopady nového balíčku.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

Martin Exner byl položen dotaz

Zase to EURO

Žijete vůbec v realitě? Nemyslíte, že je teď přijetí Eura tak důležité? Důležitější než třeba to, jak špatně si vede naše ekonomika a jak mizerné jsou u nás mzdy? Že řada lidí žije od výplaty k výplatě a nemá šanci si něco našetřit? Jestli vám tak vadí poplatky bankách, když platíte v cizině kartou,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kam se nacpal Ondřej Vetchý komunistovi? Už je mi protivnej, vzkazuje Jan Schneider

10:14 Kam se nacpal Ondřej Vetchý komunistovi? Už je mi protivnej, vzkazuje Jan Schneider

Analytik a signatář Charty 77 Jan Schneider se vysmál herci Ondřeji Vetchému a naznačil, kam přesně …