Evropský parlament (EP) v ostré rezoluci odmítl uznat legitimitu gruzínských vládních představitelů jmenovaných po – podle EP sporných – parlamentních volbách 26. října 2024. Europoslanci označili volby za zmanipulované a vyzvali mezinárodní společenství, aby se připojilo k bojkotu gruzínské vládnoucí elity. Rezoluce přijatá 13. února 2025 poměrem 400 hlasů pro, 63 proti a 81 zdržených, zdůrazňuje, že jediným východiskem z politické a ústavní krize v Gruzii jsou nové parlamentní volby, které by měly proběhnout v příštích měsících pod mezinárodním dohledem.
Europoslanci odmítli uznat vládnoucí stranu Gruzínský sen a nového prezidenta Michaila Kavelašviliho. „Samozvané autority nemají legitimitu,“ uvádí rezoluce. EP nadále považuje Salome Zurabišviliovou za legitimní hlavu státu a vyzývá předsedu Evropské rady Antónia Costu, aby ji pozval k účasti na nadcházejících jednáních Evropské rady a Evropského politického společenství.
Po volbách, které vyvolaly vlnu masových protestů, gruzínské bezpečnostní síly podle rezoluce EP násilně potlačily pokojné demonstrace. Europoslanci proto požadují, aby Rada EU a členské státy EU uvalily sankce na gruzínské představitele odpovědné za „demokratický úpadek, volební podvody, porušování lidských práv a perzekuci politických oponentů a aktivistů“. Mezi nimi jsou zmíněni prominentní oligarcha Bidzina Ivanišvili, premiér Irakli Kobachidze, předseda parlamentu Šalva Papuašvili, soudci vynášející politicky motivované rozsudky a mediální zástupci šířící dezinformace.
Rezoluce zopakovala závěry dřívějšího usnesení z listopadu 2024, v němž EP označil říjnové volby za „nesvobodné a nespravedlivé“. Europoslanci odsoudili údajné četné a závažné volební podvody, včetně zastrašování voličů, manipulace s hlasy, interference vůči pozorovatelům a médiím a údajné manipulace s elektronickými volebními systémy. „Výsledky vyhlášené gruzínskou centrální volební komisí neodrážejí skutečnou vůli gruzínského lidu,“ uvedli europoslanci.
EP vyzval k opakování voleb do jednoho roku pod přísným mezinárodním dohledem a pod nezávislou volební správou. Zároveň podpořil požadavky na nezávislé mezinárodní vyšetřování obvinění z volebních manipulací.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marian Kučera
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.