„Skončí to jednáním s Ruskem a Biden to ví.“ Odhalení z USA

27.11.2024 13:41 | Monitoring

„Severokorejské jednotky, ztráty na ukrajinských bojištích a zvolení Donalda Trumpa zatlačilo Ukrajinu do své možná nejslabší pozice za téměř tři roky,“ píše Washington Post. Administrativa Joea Bidena se snaží v posledních dvou měsících své vlády vybudovat Kyjevu silnou vyjednávací pozici, protože Trumpova administrativa bude pravděpodobně tlačit na uzavření míru. A to za cenu územních ústupků Ukrajiny ve prospěch Ruska.

„Skončí to jednáním s Ruskem a Biden to ví.“ Odhalení z USA
Foto: Repro X
Popisek: Joe Biden představuje Volodymyra Zelenského

Rozhodnutí Joea Bidena povolit Ukrajině používat rakety dlouhého doletu na cíle v ruském zázemí a poskytnutí kontroverzních protipěchotních min jsou podle deníku zapříčiněny hrozícím jednáním o míru, na které bude po svém nástupu do Bílého domu tlačit zvolený prezident Donald Trump. Biden se snaží, aby Ukrajina v závěru války získala co nejpevnější vyjednávací pozici. A to navzdory tomu, že Ukrajina je na tom podle deníku nejhůře od počátku konfliktu.

„Mnoho amerických představitelů nyní připouští, že během několika měsíců by mohla být Ukrajina dotlačena k jednání s Ruskem o ukončení války a že by mohla být nucena vzdát se území,“ píše Washington Post.

Anketa

Prospěje České republice vítězství Donalda Trumpa?

88%
hlasovalo: 20660 lidí

Bidenovo rozhodnutí uvítali evropští politici. Ale zároveň připojili kritiku, že Biden měl Ukrajinu tímto krokem podpořit již dávno. Kdyby k tomu došlo, Ukrajina by teď nebyla v tak svízelné situaci. Ovšem Joe Biden se, podobně jako německý kancléř Olaf Scholz, odvolával na to, že nechce eskalovat konflikt.

Kurt Volker, který sloužil jako americký velvyslanec při NATO za prezidenta George W. Bushe a byl zvláštním vyslancem na Ukrajině během Trumpova prvního funkčního období, řekl, že Bidenovo povolení přišlo „zoufale pozdě“. Zkonstatoval, že svou politikou Joe Biden dal Moskvě volnou ruku v konfliktu. Američané se bojí eskalace, mysleli si podle Volkera Rusové, máme tedy volné pole působnosti. A to podle něho byla chyba končící administrativy.

Biden ovšem nechtěl eskalovat konflikt, aby nedošlo na použití jaderných zbraní, píše Washington Post. Biden se řídil tím, jak se vyvíjela situace na bojišti a povoloval dodávky nových a silnějších zbraní, když to vývoj konfliktu vyžadoval. Deník také poznamenal, že povolení pro užití raket dalekého doletu proběhlo na konci října, tedy ještě před prezidentskými volbami, které vyhrál Donald Trump. Po volbách v této otázce Joe Biden žádné další rozhodnutí, které by ovlivnilo situaci na bojišti, neučinil, tvrdí deník.

Američtí představitelé jsou silně znepokojeni nasazením severokorejských jednotek o počtu 10 tisíc mužů a možným dalším navýšením počtu vojáků na pomoc Rusku. Další znepokojení pak u Američanů vyvolává vojenská strategie ukrajinských sil, které se zaměřily převážně na udržení ruské Kurské oblasti, kterou Ukrajina dobyla letos v srpnu. Ale zároveň u toho Ukrajinci ztratili iniciativu na východě území, kde ruské síly vítězí den co den a odsouvají tak ukrajinskou obranu stále hlouběji do ukrajinského vnitrozemí.

Anketa

Směřuje náš stát správným směrem?

1%
98%
hlasovalo: 24229 lidí

Smlouvy mezi Spojenými státy a Ukrajinou o vojenské i ekonomické pomoci končí během příštího roku. Bidenova administrativa podle deníku zcela rezignovala na možnou kontinuitu Trumpovy politiky v další podpoře. A to i s ohledem na to, že Donald Trump prohlásil, že konflikt ukončí do 24 hodin.

Deník poukazuje i na to, že Biden označil pomoc Ukrajině za zásadní úspěch své zahraniční politiky. V roce 2022 dokonce prohlásil, že Vladimir Putin „nemůže zůstat u moci“. Ovšem Biden odchází do politického důchodu a Vladimir Putin v Rusku stále vládne. A navíc do Bílého domu po Bidenovi nastupuje prezident, který vůči Rusku a Putinovi neužívá tak silná slova.

Podle Ivo Daaldera, bývalého velvyslance u NATO za prezidenta Baracka Obamy a předsedy Chicagské rady pro globální záležitosti, za opatrnost stran pomoci Ukrajině může Bidenovo přesvědčení z dob studené války. „Odradila ho vyhlídka na eskalaci s Ruskem. Jeho pohled na studenou válku byl, že jedinou věcí, které se chcete za každou cenu vyhnout, je přímá vojenská konfrontace mezi Spojenými státy a Ruskem,“ řekl deníku Daalder.

Stejně, jako Biden nechtěl do listopadu letošního roku povolit použití raket dalekého doletu, zdráhal se poskytnout Ukrajině tanky Abrams. Ty Ukrajině poskytl až v lednu 2023. Podobně odmítal s argumentem o eskalaci podpořit Ukrajinu poskytnutím stíhaček F-16, ač o ně ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj mnohokrát žádal. F-16 dostala Ukrajina až v květnu roku 2023.

„Bidenovi spolupracovníci říkají, že prezident projevil náležitou opatrnost vzhledem k nepřijatelnému riziku jaderného konfliktu a říkají, že jeho rozhodnutí byla řízena mnohem více politikou než strachem z eskalace. Bidenovi poradci bagatelizují představu, že dřívější poskytnutí zbraní by výrazně ovlivnilo průběh války,“ píše deník.

S tím zásadně nesouhlasí část evropských politiků, kteří viní USA z toho, že sice udělali pro Ukrajinu dost, aby mohla bojovat, ale málo, aby mohla zvítězit. Přesto i na evropské straně je jistá zdrženlivost a pochopení pro Bidenovy kroky, které neměly vést k přímému konfliktu s protivníkem s jadernými zbraněmi.

To podporují i zpravodajské služby, které v září 2022 informovaly, že Rusko je připravené použít jaderné zbraně. Už v tu dobu byl na Bidena veden nátlak, aby Ukrajině poskytl rakety dlouhého doletu ATACMS. A právě s ohledem na hrozbu použití jaderných zbraní Biden rakety nepovolil. 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Marian Kučera

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

náměstci

Dobrý den, nemyslíte, že není problém jen v počtu náměstků, ale celkově? Nač potřebujeme tolik ministrů, ale třeba i zákonodárců? Já myslím, že kdyby jich bylo třeba o 1/3 míň, klidně i o polovinu, nic by se nestalo. A vůbec nač je třeba tolik úředníků, poradců a bůh ví koho ještě? Není tohle cesta,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 52 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Pokud existuje peklo ...., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseVal , 27.11.2024 14:00:05
tak v něm skončí všichni , kteří podporovali válku na Ukrajině a nesnažili se o ukončení konfliktu. Všichni , kteří mají na svědomí zmařené lidské životy .

|  9 |  0

Další články z rubriky

Mělo to dělat všechno, nedělá to dobře nic. Musk kopl oblíbenou stíhačku Černochové, testy mu dávají za pravdu

17:30 Mělo to dělat všechno, nedělá to dobře nic. Musk kopl oblíbenou stíhačku Černochové, testy mu dávají za pravdu

Elon Musk, nejbohatší člověk světa a budoucí šéf odboru pro efektivitu veřejné správy ve druhé admin…