„Směřujeme zpět do totality, stydím se za dnešní režim“. Bývalý závodník vyštvaný do ciziny se děsí, když potkává agenty StB

10.02.2020 21:21 | Zprávy

30 LET POTÉ – KROKY K DEMOKRACII Bývalý motokrosový závodník Miroslav Šefl se nesměl před revolucí devět let vrátit do vlasti, hrozilo mu vězení, propadl majetek. Když koupil u Lubence zchátralý pivovar po restituentech, málokoho napadlo, co v něm třicet let po revoluci vytvoří... „V komunální politice zůstávají lidé, kteří nesplňují kritéria lustračního osvědčení. Prý si na to nehrajeme! Já, člověk postižený emigrací a odsouzený k 10 měsícům vězení, si na to pořád hraju,“ reagoval s tím, že se stydí za dnešní režim: „Představoval jsem si to jinak.“ O finanční gramotnosti lidí ani nemluvě…

„Směřujeme zpět do totality, stydím se za dnešní režim“. Bývalý závodník vyštvaný do ciziny se děsí, když potkává agenty StB
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Miroslav Šefl z Ležek u Lubence je v šoku, kam se režim po 30 letech dostal. Sleduje odtajněné spisy Stb a dává lidem vědět, kde na úřadech a v zastupitelstvech i dnes sedí bývalí agenti Stb.

V lednu jste „oslavil“ čtyřicet let od své emigrace z Československa a jste ze současné národní politiky očividně dost skeptický. Jak vidíte českou společnost, co se týče třeba zaměstnanosti, práce, mzdy lidí, exekucí… A jak myslíte, že bude vývoj pokračovat dál?

Předně si myslím, že spousta lidí nezvládá finanční gramotnost. Myslím si, že mnozí nejsou v tomto ohledu soudní. Po těch třicet let tady nenastala zatím žádná vysloveně enormní hospodářská krize, která by se drasticky společnosti dotkla – teď, okamžitě.

Ale ten vývoj, jak vidím vlivy ze Západu – teď když se odtrhla Velká Británie, bude se ekonomická situace každopádně měnit. My to třeba nepozorujeme nyní hned, ale třeba během roku a půl to sami uvidíme…

Potom samozřejmě, co se týče Evropské unie – když vidím současný trend kancléřky Merkelové ohledně migračních problémů, kdy Visegrádská čtyřka by se měla nějakým způsobem ne jenom podřídit, ale směřovat v těchto záležitostech aktivně na celoevropskou politiku, tak ten současný stav také pro nás není ideální. Musíme pak počítat s tím, jak se k nám bude Evropská unie, odkud přicházejí finanční prostředky i na řešení těchto problémů, stavět. Když se o nich pak hlasuje, nemůže Česká republika stát mimo: Nemůžu být součástí něčeho, co předem již odsuzuji nebo stojím stranou jako pasivní účastník.

Ten problém je pochopitelně úplně jiný, protože migrační politiku musíme vidět jednak s ohledem na ekonomické uprchlíky, na politicky sledované (a ve finále – z čeho vlastně), a vnímat zároveň tendence přímo ve státech severní Afriky.

Jak vidím dnešní společnost, v níž se probírají – vedle problému migrantů – současně i náboženské směry, které sem k nám nově proudí a v minulosti jsme s nimi nebyli de facto konfrontovaní. To tíhnutí k nim je úplně jiné, než si tady lidé představují...

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš

Ing. Jiří Strýček byl položen dotaz

Důchodová reforma

Jak vysvětlíte, že SPD je schopné s vládou jednat o důchodech a prý i nějaké jejich návrhy připouští, ale vy se s vládou nedomluvíte? Není problém u vás? A chápu správně, že pokud vyhrajete volby, tak celou reformu, kterou tato vláda schválí zrušíte? A máte za ni už náhradu? Protože když jste byli v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala „poučoval“ o fotbalu. Zhrození: Má komentovat německého ministra, ne toto

19:45 Fiala „poučoval“ o fotbalu. Zhrození: Má komentovat německého ministra, ne toto

Premiér Petr Fiala se opakovaně pokouší přiživit na odlesku slávy fotbalových hvězd. Naposledy neodo…