„Stanjura musí odejít!“ Bývalý vysoký politik vynesl verdikt

02.06.2023 20:50 | Komentář

EVROPAN LIBOR ROUČEK „Naprosto nekompetentní! Ministr i pro záchranu vlády samotné, prostě musí odejít!“ bouchl do stolu Libor Rouček, bývalý místopředseda Evropského parlamentu a někdejší redaktor Hlasu Ameriky, když zhlédl aktuální bilanci deficitu státního rozpočtu. „Co by se jen za úroky dalo postavit? Všechny školy, které chybí. Místo toho peníze vyhazujeme oknem. Tragédie,“ varuje a doporučuje: „Sednout si za jeden stůl a vypracovat záchranný balíček. Jinak jeden bude dál svádět vinu na druhého a naše kára pojede dál z kopce.“

„Stanjura musí odejít!“ Bývalý vysoký politik vynesl verdikt
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Zbyněk Stanjura

Deficit státního rozpočtu se v květnu vyšplhal už na 271,4 miliard korun. Původně Ministerstvo financí informovalo, že schodek za celý rok 2023 dosáhne maximálně na úroveň 295 miliard korun.

„Od samého počátku byl předpoklad na celý rok nereálný. Ministr financí a vláda neříkali pravdu a snažili se spoustu položek zakrýt. Neodhadli jak vývoj celkové ekonomiky, tak příjmů a výdajů do státního rozpočtu. Naprosto nekompetentní,“ kritizuje Rouček a odkazuje na způsob jednání v ostatních západních zemích. „Vezmu příklad z konzervativní Velké Británie. Když je taková situace, ministr i pro záchranu vlády samotné prostě musí odejít,“ vzkázal nekompromisně.

Rouček se vrací k ekonomickým a sociálním dopadům politických rozhodnutí. „Dopady jsou a budou katastrofální. Realita je, že my se zadlužujeme skoro o dvě miliardy denně. Když si spočítáte, kolik to dělá na úrocích, tak skoro sto milionů korun denně. To nejsou nějaká hausnumera,“ rozčílil se, když si představil, jak by se daly peníze použít jinak. „Hodně se mluví o tom, že chybí školy. Problém se týká Prahy, středních Čech i dalších míst republiky. Co by se jen za úroky dalo postavit? Všechny školy, které chybí. Místo toho peníze vyhazujeme oknem. Tragédie. Nevidím způsob, jakým chce vláda situaci řešit,“ dodal. 

Rouček vytýká kabinetu i nekonkrétní informace a připomíná, že mají plán až na rok 2024. „Mluví o konsolidačním balíčku. Nevíme, jak do detailů vypadá a v jaké podobě projde,“ poznamenal. „Má ušetřit 94 miliard, ale z jaké výše? Deficit za rok 2023 nebude 295 miliard korun, ale bude se blížit nějakým 400 miliardám. I kdybychom 94 miliard ušetřili, pořád máme rozpočet ve výši cca 300 mld. i na příští rok. Nevidím, jak tato vláda se všemi svými ekonomy a všemi svými poradci chce toto řešit,“ popsal.

A znovu: Zavést progresivní daň!

Zopakoval, že kabinet včetně premiéra Petra Fialy se nedívá na příjmovou stránku rozpočtu. „Samozřejmě, že řešení je zvýšit daně a to progresivní daň. Vůbec se o ní nemluví. Aby nejbohatší platili to, co platí v jakékoli západní zemi. Nemluví ani o tom, zavést daň na dividendy. Z naší země odchází stovky miliard na dividendách. Zdanit všechno je samozřejmě nesmysl. Ale udělat to tak, aby firmy u nás zůstaly a zároveň, aby tak jako v každé jiné zemi odvedly daň z dividend a zisků, které u nás mají. Přispělo by to k mnohem větší konsolidaci státního rozpočtu. Zatím se žádná nekoná. Naopak,“ dodal.

Rouček se obává snížení ratingu republiky. „Jsme jediná země z celé Evropské unie, kde ekonomická výkonnost ještě nedosáhla předcovidové úrovně. Žádná jiná země v této pozici není. Když ekonomika neroste, nelze snižovat dluh,“ vysvětlil. „Výjimku představuje jen automobilový průmysl, který roste a dohání, co loni zameškal z důvodů nedostatku čipů a dalších dodávek ze zahraničí. Poroste i příští rok? Ostatní odvětví průmyslu a služeb až na malé výjimky buď stagnují nebo klesají. Máme jednu z největších inflací v Evropě, reálné mzdy klesají, už více než rok klesá spotřeba domácností. Dostáváme se do začarovaného kruhu. Minimálně na příští rok z něj nevidím východisko. Žádný krach si nepřeji, naopak jako každý člověk si přeji, aby se lidem a naší zemi dařilo, jen zatím to nevidím dobře,“ dodal.           

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Robert Králíček byl položen dotaz

digitalizace

Ukažte mi někoho, komu se z politiků na první pokud podařila nějaká digitalizace. A proč se v tomto směru pořád tak pozadu? PS: Tímto dotazem nehájím Bartoše, jen mi přijde, že v tom není sám, že udělat něco pořádně vám politikům obecně dělá dost problém

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Už jsem si myslel, že Rouček dostal rozum., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusepepa ov , 03.06.2023 12:18:57
V první polovině článku trefně popsal situaci v ČR, v druhé části se znovu zahrabal do Bruselské díry. Prý Rusko se snaží rozdělovat státy EU, prý Rusko napadlo Ukrajinu, prý je dobré vyzbrojovat (nacistickou) Ukrajinu. Taky kecá, že Rusové odstoupili od všech jaderných dohod s USA - přitom to byly právě USA, které smlouvy začaly rušit. Měli jsme prý neblahou zkušenost v roce 1968... Přitom tu byli Ukrajinci, ne Rusi. Ti je vystřídali až za dva roky. Bohužel, jednou EU zdecimovaný Rouček se už nezmění, i když se na oko snaží.

|  8 |  0

Další články z rubriky

Trump vyhrál, profesorka zrušila výuku. Traumatizovaným studentům rozeslala dopis

14:10 Trump vyhrál, profesorka zrušila výuku. Traumatizovaným studentům rozeslala dopis

Výsledky voleb v USA vedou k velmi nečekaným dohrám. Profesorka Amy Chadwicková na univerzitě v Ohiu…