„Stanjuro, na Moravu nejezdi.“ A co domů, do Opavy?

13.05.2023 10:37 | Kauza

„Jako pozitivum bych viděl, že vláda začala konečně něco řešit, jenže s tím balíčkem měla už přijít vloni, vždyť se přece vědělo, v jakém stavu jsou u nás veřejné finance. Jako prioritu všech navržených úspor bych pak především viděl redukci státního aparátu, který za těch posledních třicet let hrozivě nabobtnal,“ říká jedna z významných osobností českého průmyslu, Jiří Hynek. Česká veřejnost musí nyní doufat, že konsolidační balíček nebude jen smutným „pomníkem“ ministra Stanjury.

„Stanjuro, na Moravu nejezdi.“ A co domů, do Opavy?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Zbyněk Stanjura

Bouřlivé reakce mezi opozičními politiky, odboráři, ale i některými ekonomy vyvolalo pompézní představení konsolidačního balíčku současnou vládou ve čtvrtek 11. května. Tento soubor opatření má podle tvrzení zástupců pětikoalice stabilizovat rozvrácené veřejné finance a snížit horentní zadlužení České republiky.

„Stanjuro, na Moravu nejezdi,“ vzkazovali mu už dopředu vinaři, když se spekulovalo o výrazném rozšíření spotřební daně na víno. K tomu ale nakonec nedošlo.

I návrhy, které ministři ve čtvrtek představovali více než dvě hodiny, musejí ještě projít oběma komorami Parlamentu a balíček má být uvedený v život až od počátku příštího roku, veřejnost zatím na něj nijak zvlášť významně nereaguje. Zatímco odboráři pětikoalici vyčítají, že zhruba 320miliardový deficit zavinila společně s minulou vládou i ona sama, finanční nápravu, která bude bolet, přehodila prý nejvíce na zaměstnance a penzisty. Naopak řadě ekonomů včetně bývalého prezidenta Václava Klause zase vadí určitá nekoncepčnost návrhů, které za současné ekonomické situace považují jako nedostatečné. Konsolidační balíček ale nenašel podporu ani u části podnikatelské veřejnosti.

„Jako pozitivum bych viděl, že vláda začala konečně něco řešit, jenže s tím balíčkem měla už přijít vloni, vždyť se přece vědělo, v jakém stavu veřejné finance u nás jsou. Jako prioritu všech navržených úspor bych pak viděl především redukci státního aparátu, který za těch posledních třicet let hrozivě nabobtnal, a ty představené návrhy vládou v této oblasti považuji za dost nedostatečné,“ konstatoval například prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR Jiří Hynek a ještě ke svému hodnocení dodal: „Co se týká zrušení dotací, tak na prvním místě měly být především neziskové organizace, kde se často jedná vyloženě o plýtvání. Myslím si také, že veřejnost bude pohlížet na balíček s nedůvěrou, a to včetně zástupců mladší generace. Stát prakticky všem skupinám obyvatel zvýší daňovou zátěž, ale na druhé straně lidem doporučuje, ať si na důchod usilovně šetří, což u nemalé části veřejnosti pak nebude zřejmě možné.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Chybí mi údaj., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseMilanduba , 13.05.2023 11:23:20
Ať čtu a poslouchám z vládnich keců o “ balíčku “ nutných ůspor cokoliv, ještě jsem NIKDE ! nenarazil na údaj, kolik z tzv. rozpočtu tvoří výdajové náklady na pomoc(?) Ukrajině z důvodů speciální operace ( či válce ) , kterou tam vedou Rusové. Proč se na to nikdo , ani na těch debilních tiskovkách , na to neptá? Tabu? Zákaz ?

|  17 |  0

Další články z rubriky

I komunisté se slitovali, Pavel ne. Prezident odmítl pustit důchodce

12:10 I komunisté se slitovali, Pavel ne. Prezident odmítl pustit důchodce

Gesto humanity, které by navázalo na předcházející prezidenty. Těmito slovy nabádal spolek Šalamoun …