V souvislosti s vývojem v energetice a celkovou politikou v oblasti životního prostředí Mirek Topolánek upozorňuje na dlouhodobý trend, který podle něj vede k systematickému oslabování základních jistot. „Už několik dekád pracujeme na tom, abychom nabourali základní potřeby lidí,“ uvádí v podcastu Zlámaný Topol.
„Chci jenom říct, že co rozumný svět světem stojí, tak všichni bojují o zabezpečení těch základních potřeb. I ty státy vznikly proto, aby zabezpečily nějakou vnitřní, vnější bezpečnost a dodržování pravidel a ty základní potřeby. Teď jsme v situaci, kdy jsme na to rezignovali. Dostáváme se do jakési sestupné trajektorie,“ varuje, že současný přístup k energetice i ekologii naráží na lidské a ekonomické meze.
Ochrana klimatu má své hranice, pokud se začne příliš vzdalovat každodenní realitě obyčejných lidí. „Je možné ovlivnit klimatické změny, je možné zachraňovat planetu, ale jen do té míry, dokud ti lidi budou ochotní to platit. Bohatí nechtějí chudnout. A chudí si nemohou dovolit zchudnout. To znamená, ten zlom nastal. Lidi už nejsou ochotní si utahovat opasky proto, aby tak něco jako záchrana planety absolvovali v přímém přenosu. Je jen otázka času, kde se ve světě narazí. Kdy dojde ke strašnému problému,“ pokračuje.
V rozhovoru označuje evropskou klimatickou politiku, zejména Green Deal, za ideologii, která postupně nahrazuje racionální rozhodování. Podle něj jsme se vzdali pragmatismu a přijali nový druh víry. „Našli jsme si zástupnou ideologii, nové náboženství,“ říká ke Green Dealu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská