„Strašná tragédie. Oni to nepodepíšou.“ Topolánkovo zlé tušení ohledně energií

01.04.2025 21:58 | Monitoring

Česká energetika se podle bývalého premiéra Mirka Topolánka nachází v kritickém bodě. Vláda, která by měla v této oblasti vykazovat schopnost a strategické vedení, selhává v klíčových rozhodnutích, která ovlivní budoucnost nejen ekonomiky, ale i životní úroveň občanů. Neschopnost podepsat klíčovou smlouvu o jaderné energetice je jen jedním z příkladů. Česká republika se dostává do situace, kdy bude čelit zvyšujícím se cenám energií a stále rostoucí závislosti na externích dodavatelích.

„Strašná tragédie. Oni to nepodepíšou.“ Topolánkovo zlé tušení ohledně energií
Foto: Youtube
Popisek: Mirek Topolánek

V souvislosti s vývojem v energetice a celkovou politikou v oblasti životního prostředí Mirek Topolánek upozorňuje na dlouhodobý trend, který podle něj vede k systematickému oslabování základních jistot. „Už několik dekád pracujeme na tom, abychom nabourali základní potřeby lidí,“ uvádí v podcastu Zlámaný Topol.

„Chci jenom říct, že co rozumný svět světem stojí, tak všichni bojují o zabezpečení těch základních potřeb. I ty státy vznikly proto, aby zabezpečily nějakou vnitřní, vnější bezpečnost a dodržování pravidel a ty základní potřeby. Teď jsme v situaci, kdy jsme na to rezignovali. Dostáváme se do jakési sestupné trajektorie,“ varuje, že současný přístup k energetice i ekologii naráží na lidské a ekonomické meze.

Ochrana klimatu má své hranice, pokud se začne příliš vzdalovat každodenní realitě obyčejných lidí. „Je možné ovlivnit klimatické změny, je možné zachraňovat planetu, ale jen do té míry, dokud ti lidi budou ochotní to platit. Bohatí nechtějí chudnout. A chudí si nemohou dovolit zchudnout. To znamená, ten zlom nastal. Lidi už nejsou ochotní si utahovat opasky proto, aby tak něco jako záchrana planety absolvovali v přímém přenosu. Je jen otázka času, kde se ve světě narazí. Kdy dojde ke strašnému problému,“ pokračuje.

V rozhovoru označuje evropskou klimatickou politiku, zejména Green Deal, za ideologii, která postupně nahrazuje racionální rozhodování. Podle něj jsme se vzdali pragmatismu a přijali nový druh víry. „Našli jsme si zástupnou ideologii, nové náboženství,“ říká ke Green Dealu.

Anketa

Které z menších opozičních stran se dostanou do PSP ČR?

hlasovalo: 8435 lidí
Evropa k energetickým problémům podle něj přispěla sama – zejména ignorováním varování před nebezpečnou závislostí na ruských surovinách. Přestože byla známa rizika, vývoj směřoval opačným směrem. „Způsobili celou řadu ještě dalších v Evropě problémů, protože máme okolo sebe divné země typu Rusko. Třicet let varuju před závislostí na Rusku, především energetické, aby se v čase ta závislost prostě zvyšovala,“ dodává.

Připomíná, že česká energetika bývala stabilní, orientovaná na vývoz a s dlouhodobou perspektivou. Současný stav ale podle něj ukazuje na postupný úpadek a hrozbu závislosti na dovozech. „Česká republika dříve měla robustní energetiku, exportně orientovanou, docela bych řekl i vybalancovanou, s nějakou perspektivou. A teď po těch dvaceti letech máme energetiku, která je ještě pořád přebytková, v té bilanci dovoz – vývoz, ale začínáme tuhle schopnost ztrácet. Během velmi krátké doby budeme dovážet. A nemáme moc odkud dovážet. Chybějí zdroje, budou chybět zdroje,“ upozorňuje expremiér.

Dostáváme se tak prý do začarovaného kruhu, který může vést k vysokým cenám energií, ztrátě pracovních míst a poklesu konkurenceschopnosti. „Dostáváme se do začarovaného kruhu, ze kterého vyjdeme jako země s drahými cenami energií. Než se nám podaří, pokud vůbec se nám podaří, změnit charakter té exportně orientované České republiky. Máme energeticky a surovinově náročnou výrobu a představa, že budeme vyrábět zelenou ocel a zelený cement a nevím co všechno, je opravdu scestná. Dostaneme se do problému, že to bude mít vliv na životní úroveň všech lidí a budeme ztrácet pracovní místa,“ říká Mirek Topolánek.

Přesto nevidí dostatečnou vůli vlád řešit tyto problémy. „My tohle období budeme přežívat docela složitě. Ani nevidím na žádné vládě chuť do toho sahat. Protože tu platí to, že lidé nejsou ochotní chudnout ve jménu nějakého vyššího principu mravního. Takže jestli teď jsou naštvaní, tak nevím, co by ti noví přinesli nového. Že by začali bojovat s tou Evropskou unií? To nemůže dopadnout úplně dobře. Teď je schopna tuto ideologii udržet jenom na základě nějakých totalitních nástrojů,“ dodává,

„Jako Česká republika se zatím střílíme do nohy. Vždyť my jsme němečtější než Němci. My spoříme v těch bankách, i když mají záporný úrok. Musíme hledat partnery na evropské scéně. Tvoří se nějaká jaderná koalice, která ty zájmy má neúplně totožné, ale mezi tím ta papírová mašinerie a schvalovací mašinerie Evropské komise jede na plné obrátky,“ poukazuje Topolánek.

Do konce března měla být podle původních plánů podepsána smlouva s korejskou společností KHNP na výstavbu dvou nových jaderných bloků v Dukovanech. Ale není. Termín se posouvá – nově je stanoven konec června.

Topolánek v této souvislosti zmiňuje především vládní neschopnost v oblasti energetiky. Podle něj je velmi pravděpodobné, že vláda nebude schopná podepsat klíčovou smlouvu týkající se výše zmíněného jaderného tendru, což by byla tragédie pro českou energetiku. „Ten jaderný tender… Vypadá velmi reálně, že to tato vláda nepodepíše. Což je strašná tragédie. Je to absolutní neschopnost těch lidí, jestliže jsme nebyli schopni získat garance od korejské strany ještě před tím, než to dostali, že se budou nějak chovat. A oni se dnes chovají, jak se chovají. Jsme vydíratelní v tom, že v momentě, kdy bychom od toho kontraktu odstoupili, tak se vracíme x let zpět,“ dodává Topolánek.

„S energetikou stojí a padá prosperita. A my ani náhodou nemáme jasno v tom, z čeho ji budeme v budoucnu vyrábět. Navíc se řídíme naprosto nesmyslným energetickým zákonem z roku 1993, který jen zalepujeme, jako když vlaštovky lepí hnízdo,“ říká expremiér Mirek Topolánek.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

Ing. Michal Kučera byl položen dotaz

Bude podle vás další světová válka?

Aspoň z vaší věty - geopolitická rovnováha světa, která jej posledních 80 let uchránila před světovou válkou se rozpadla, to vypadá, že si to myslíte. A kdo by proti sobě jako stál? Ano Rusko je proti všem, ale netvrdí třeba právě vaše strana, jak je Evropa jednotná? A myslíte, že je na místě si stě...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Důl Turow. První majstrštyk Fialy. , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseantigreen , 02.04.2025 7:48:04
Babiš hnal Poláky k europskymu soudu, Fiala se chlubil drobnými, co stratily v rozpočtu. Když podepíší, české firmy nebudou ani hlídat staveniště. Ví ještě někdo, kdo byl Síkela?

|  10 |  0

Další články z rubriky

Ivan Hoffman o dobytku: Evropská unie je mimořádně odporný spolek

12:18 Ivan Hoffman o dobytku: Evropská unie je mimořádně odporný spolek

POHLED IVANA HOFFMANA Bojovníci za jakákoliv práva mají mimořádnou schopnost dívat se jinam, když se…