Stejně jako v předchozích letech se i letos v české metropoli uskuteční festival Prague Pride a během celého druhého srpnového týdne nabídne velké množství akcí s LGBT+ tématikou. Pokud byste si ovšem mysleli, že se festival omezí jen na podporu lidí s menšinovou sexuální orientací v Česku, mýlili byste se. Festival dle svých pořadatelů cílí na mnohem širší škálu toho, co je jeho cílem.
V programové koncepci letošního ročníků o sobě pořadatelé festivalu prohlašují, že se považují za hybatele a hybatelky společenské změny. „Reflektujeme existenci patriarchálního řádu, klimatického ohrožení světa i existenci systému společenských identit, které se paralelně překrývají a tím pádem generují znevýhodnění jednotlivců na více úrovních. Proti těmto jevům chceme ve veřejném prostoru bojovat péčí, vnímavostí a nízkoprahovostí. K našim hodnotám patří feminismus, inkluze, udržitelnost a bezbariérovost,“ jmenují s tím, že jsou „queer“, což je souhrnné označení pro každého, kdo není heterosexuál a nemá stejné pohlaví, s jakým se narodil, a připojují, že „chtějí změnit svět“.
Jakým směrem? To může napovědět program letošního ročníku LGBT+ festivalu Prague Pride.
Samotným vrcholem festivalu má být stejně jako v předchozích ročnících duhový pochod hrdosti, o němž organizátoři prohlašují, že jde již vlastně o jakousi „tradici“. „Pride je tradičnější, než si možná myslíte. Jeho tradice trvá již více než 50 let, od roku 1969, kdy do ulic New Yorku poprvé vyšli LGBT+ lidé hájit svá práva. Vyražte s námi v odkazu na naše předchůdce*kyně do ulic, abychom tak dali vědět, že chceme žít ve světě, ve kterém jsou hlavními hodnotami rovnost a respekt,“ uvádějí o duhové průvodu a neopomínají zmínit, že „třeba cestou zboří pár opresivních tradic a založí nějaké nové“.
„Některých tradic si třeba ani nevšimneme, a přesto nás provázejí celý život. Jaké tradice si chceme nechat a jaké chceme bořit?“ ptají se. Zdůrazňují, že jestli je někdo „tradiční“, pak LGBT+ lidi. „Život LGBT+ lidí vzniká v historii, kontextu a tradici. Patříme sem. Jsme tradiční. Tradice jsou lidmi vytvořené instituce, které vznikly za účelem zajištění funkčnosti určitých jevů v lidském životě. Bereme je jako přirozené, ale přirozenými se nám jeví díky tomu, že jsou transgenerační. Tradice vznikají – někdo je vymýšlí za nějakými účely. Proto je třeba tradice reflektovat a zjistit, jestli stále slouží svému účelu, nebo zda jde o relikt doby,“ míní.
„Tradičnost“ chtějí dát organizátoři najevo i tím, že nabádají účastníky letošního duhového pochodu hrdosti k tomu, aby si na sebe vzali folklórní a tradiční oděvy, které jsou dle nich v průvodu vítány.
Nejde přitom o pouhou náhodu – svou roli v tomto sehrál i evoluční biolog Jaroslav Flegr, který Česku během covidové pandemie prorokoval „mrazáky v ulicích a tisíce mrtvých“, právě Flegr totiž několik let před rozšířením koronaviru zkoumal i sexuální chování Čechů a dobral se k tomu, že má být v Česku až 6,7 % mužů homosexuální a bisexuální orientace. A mezi ženami – jejichž „nejatraktivnější“ sexuální hra je dle Flegra ta na vlastní znásilnění – neheterosexuálních až 11,5 % Češek. Navíc podle výsledků Flegrova výzkumu, představených pro Echo24.cz, homosexuální styk zkusilo až 12 % mužů, kteří se považují za heterosexuály, a až 22 % heterosexuálek.
„Podle studie doktora Flegra je v České republice více LGBT+ lidí než Moraváků. A teď – co je tradiční?” ptají se v narážce na tato zjištění pořadatelé Prague Pride, který není pouze o samotném pochodu, ale obsáhne toho mnohem víc.
Bez aut a proti kapitalismu
Jelikož organizátoři píší, že „reflektují existenci klimatického ohrožení světa“, snaží se v tomto duchu doporučit taktéž návštěvníkům některé kroky, díky kterým budou „co nejekologičtější“.
„Don't pollute, cycle to commute! Doprav se za námi zelenou cestou: Kolo, hromadka, peško či na chůdách, fantazii se meze nekladou!“ varují dopředu každého, koho by napadlo se na akci vypravit autem. Kromě toho prý mají příchozí používat kelímky na více použití, třídit odpad či rozmyslet si, zdali „skutečně potřebují“ to, co si chtějí zakoupit. „Než si vezmeš či koupíš novou věc, zkus se vždy rozmyslet, zdali ji skutečně potřebuješ,“ radí organizátoři lidem z LGBT+ komunity.
Vedle ekologie se mohou zájemci přiučit i revolučním tendencím. Hned na úterý 8. srpna totiž pořádá Kolektiv Sdruženy – dle popisku „neformální brněnský feministický kolektiv, který prosazuje intersexuální, trans-inkluzivní a antikapitalistický feminismus podporující nikoliv meritokratický a apolitický individualismus, ale silné, angažované a pečující komunity“ – akci, na níž se mohou lidé přiučit „české revoluční tradici“.
„Tradice revoluce je u nás jako doma a my vás chceme přizvat k jejímu zkoumání. Jaké osobnosti revolucí nalezneme v našich dějinách? Čím to je, že tito lidé ‚šli hlavou proti zdi‘, proti zavedené tradici a zasazovali se o pravdu a spravedlnost, čímž pro nás vytvořili tradici novou, kterou chceme následovat?“ píše se u akce s popiskem „od Chelčického až po Plamínkovou“, která má být „vhodná i pro náctileté“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radek Kotas