Na sociální síti Telegram se prodávají zbraně z Ukrajiny, které lze zakoupit jednoduše bez jakéhokoli povolení, pouze s účtem s kryptoměnami. Že vojenský materiál a finanční prostředky darované Ukrajině mohou skončit v nepovolaných rukách a být zneužity pro nelegální obchod, varoval i státní tajemník slovenského ministerstva obrany, Igor Melicher. Článek deníku iDNES.cz a Pravda pak popisují, jak na černém trhu probíhajícím na platformě Telegram, probíhá prodej moderních západních zbraní za zlomek původní ceny.
Chcete, aby čeští vojáci byli vysláni na Ukrajinu k hlídání příměří?Anketa
Poslanec Robert Králíček z hnutí ANO, který je členem výboru pro bezpečnost a zároveň i v komisi pro kontrolu činnosti BIS, kontrolu vojenského zpravodajství a v komisi pro hybridní hrozby, v podcastu Chuť moci Thomase Kulidakise od společnosti Datarun k možnému přílivu zbraní z Ukrajiny do Evropy dodal, že registrace zbraní ve válečném konfliktu je značně omezená. Po ukončení války podle něj bude nutné začít řešit možnost většího přílivu těchto neregistrovaných zbraní, ale i válečných veteránů.
Králíček proto vyjádřil obavy, že diskuse v České republice se aktuálně příliš soustředí na obranné investice a chybí aktivní debata o vnitřní bezpečnosti. Sám věří tomu, že konec války na Ukrajině se blíží, i proto je třeba se na výzvy spojené s jejím ukončením připravit. „Já věřím tomu, že jsme na začátku konci války a že přijde dohoda. Ale potom to pro nás nekončí, a naopak začne možnost přílivu zbraní a potenciálních válečných veteránů. Což samozřejmě bude velmi náročné, pokud mluvíme o 100 tisíci lidech, tak se na to musíme připravit,“ vyzval Králíček.
Podle Králíčka by měl ministr vnitra v rámci příprav na konec války iniciovat jednání na úrovni Evropské unie se svými protějšky a hledat s nimi společná řešení. Králíček jako možné řešení příkladně uvedl třeba výstavbu provizorních městeček na Ukrajině, aby se rozvrácené rodiny mohly vrátit zpět na Ukrajinu za svými blízkými.
„Je lepší vytvořit ty podmínky tam, než tady,“ řekl Králíček. „Museli bychom ty rodiny někde ubytovat, sloučit ty rodiny v nějakých bytech, případně je začlenit do pracovního procesu… já bych byl proto, aby se ty podmínky budovaly spíš tam,“ dodal Králíček s tím, že by se měla Ukrajina znovu vybudovat a odchod dalšího milionu Ukrajinců by přispěl jen k jejímu dalšímu vylidňování.
V případě příchodu potenciálních veteránů na území České republiky Králíček hovořil o jejich nutné registraci. „Pokud je pustíme do České republiky, tak abychom je prostě měli jasně registrovány. Za kým jdou, odkud jsou, kde budou bydlet a další věci. Protože to samozřejmě bude nápor na zdravotní systém a na ubytovací kapacity,“ uvedl Králíček a apeloval na posílení kapacit, které Česku chybí ve vnitřní bezpečnosti. V souvislosti s tím zmínil i české policisty, kteří už nyní vyjadřují jistou nespokojenost s výší svého platu, podle Králíčka ani někdy „nejsou schopni uživit své rodiny“ a konec války na Ukrajině pro ně bude znamenat potřebu zvýšeného výkonu kvůli zvyšování vnitřní bezpečnosti.
Dočasná ochrana pro Ukrajince by dle jeho názoru měla být posuzována „selektivně“. „Existují lidé, kteří opravdu potřebují pomoct. Tak jim pomáhejme a pracujme s nimi. Ale jsem zásadně proti tomu, aby to bylo tak, jak se píše v Lex Ukrajina 7, abychom něco dělali automaticky,“ vymezil se proti novele zákona z června 2024, díky které si uprchlíci s dočasnou ochranou mohou v případě splnění podmínek požádat o pobytové oprávnění v podobě zvláštního dlouhodobého pobytu. „Nesouhlasím s tím. Neměli bychom ty procedury obcházet a podceňovat,“ vyčetl Králiček vládě, že neumí oddělit potřebné a ty uprchlíky, kteří si z toho zde dělají „příspěvkovou turistiku“. Je třeba zamezit plýtvání prostředky.
Celý rozhovor s poslancem Robertem Králíčkem (ANO) ke zhlédnutí zde:
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Alena Kratochvílová