„To bylo schválně.“ Přidali novináře do skupiny, pak začali bombardovat Jemen. Jenže únik mohl být řízený

25.03.2025 9:00 | Monitoring

Pozvali mě do skupiny, kde se sdílely tajné vojenské plány, tvrdí šéfredaktor The Atlantic Jeffrey Goldberg. Výsledkem bylo, že věděl dvě hodiny předem, že Spojené státy udeří na Húsíe v Jemenu. Řada komentátorů ale jeho verzi příběhu zpochybňuje, už jenom kvůli tomu, že Goldberg pomlouval Trumpa již dříve a podílel se na šíření hoaxů jako Trumpova spolupráce s Ruskem nebo zbraně hromadného ničení v Iráku. Jiní si zase myslí, že byl do skupiny pozván schválně. Ať už jako vzkaz vůči Evropě nebo pro účely propagandy.

„To bylo schválně.“ Přidali novináře do skupiny, pak začali bombardovat Jemen. Jenže únik mohl být řízený
Foto: Repro Youtube
Popisek: Šéfredaktor serveru The Atlantic Jeffrey Goldberg

Vláda Donalda Trumpa má na krku skandál kolem úniku informací. Americký novinář a šéfredaktor deníku The Atlantic Jeffrey Goldberg uvádí, že věděl o útoku na Húsíje v Jemenu, protože byl přidán do skupiny v aplikaci Signal, ve které byl americký viceprezident J. D. Vance, ministr obrany Pete Hegseth, poradce pro národní bezpečnost Mike Waltz a další členové Trumpovy vlády. Dle Goldberga sdělil Hegseth, jaké zbraně se budou používat, na jaké cíle se bude útočit a také kdy.

Do této skupiny Goldberga přidal právě Mike Waltz. Novinář uvádí, že nemohl uvěřit, že se jedná o autentickou skupinu vrcholných představitelů, protože se bavili přes komerční aplikaci. Zvláště, když ho přidali do konverzace. Nicméně, Vance v aplikaci uvedl, že bude celý den mimo, protože bude na „ekonomické události“ v Michiganu a tam skutečně byl. Po několika diskusích, v nichž bylo například dáno najevo, že Vance „nesnáší tahat Evropu z průšvihů“, začali zúčastnění řešit úder na Húsíe.

Goldberg některé součásti konverzace zatajuje, protože jsou prý citlivé. „Abych ilustroval šokující bezstarostnost této konverzace po Signalu uvedu, že Hegsethův příspěvek obsahoval operační podrobnosti o chystaných úderech na Jemen, včetně informací o cílech, zbraních, které USA nasadí, a pořadí útoků,“ píše novinář. A k úderům skutečně došlo podle plánů, načež ve skupině přišly pochvaly. „Diskuse po akci zahrnovala hodnocení způsobených škod včetně pravděpodobného úmrtí konkrétní osoby,“ sdělil Goldberg.

Když došel k závěru, že skupina je pravá, tak z ní odešel. „Po tomto zjištění, které se mi ještě před několika hodinami zdálo téměř nemožné, jsem se ze signalové skupiny odstranil a pochopil jsem, že to vyvolá automatické oznámení jejímu tvůrci ‚Michaelovi Waltzovi‘, že jsem ji opustil. Zdálo se, že si nikdo v chatu nevšiml, že tam jsem. A nedostal jsem ani žádné následné dotazy, proč jsem odešel – nebo spíše, kdo jsem,“ uvedl Goldberg. Následně členům skupiny zaslal dotazy, zda věděli, že je přítomen, zda byl přidán schválně a zda členové Trumpovy vlády používají Signal k řešení citlivých záležitostí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Šebesta

Martin Exner byl položen dotaz

K čemu ta pomoc Ukrajině je?

Netvrdím, že má pomoc skončit, ale válka ano. A co třeba ČR nebo Evropa dosud udělala pro její ukončení? Nebo to se sází jen na to, že budeme Ukrajinu vyzbrojovat a ta Rusko vojensky porazí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mladí voliči SPOLU v pražských médiích. Petr Holec varuje „zbytek země“

15:30 Mladí voliči SPOLU v pražských médiích. Petr Holec varuje „zbytek země“

Předvolební průzkumy podle komentátora Petra Holce dokážou kromě volebních preferencí vysvětlit také…