Nejprve jako obyčejná turistka, poté jako celebrita a vážený host představitelů českého Senátu. Tak strávila neděli v Praze Svjatlana Cichanouská, běloruská politička, která po uvěznění svého manžela kandidovala v roce 2020 na prezidentku Běloruska a ve volbách, jejichž průběh kritizovali někteří mezinárodní pozorovatelé včetně OSCE, skončila druhá se ziskem 10,12 %, ačkoli podle některých nezávislých průzkumů měla být favoritkou. Cichanouská přijela do Prahy na pozvání předsedy Senátu Miloše Vystrčila a během své návštěvy se ještě setká s prezidentem Milošem Zemanem i premiérem Andrejem Babišem.
Šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) včera Cichanouskou během setkání označil za právoplatně zvolenou prezidentku Běloruska. Žena, která je původní profesí učitelka a překladatelka, ale političkou nikdy být nechtěla. K účasti v prezidentských volbách ji přinutil až vývoj okolností, kdy její manžel Siarhej skončil ve vězení, podle opozičních představitelů proto, aby nemohl konkurovat v prezidentských volbách Alexandru Lukašenkovi. Příběh ženy, která se postavila běloruskému režimu, očividně české politiky zaujal. Senátor Pavel Fischer dokonce v neděli Cichanouskou pozval k sobě domů.
„V neděli večer jsem měl tu čest přivítat u nás doma vzácného hosta – paní Svjatlanu Cichanouskou. Mluvili jsme většinou o jiných věcech než o politice v Bělorusku. Paní Svjatlana se živě zajímala o studia našich dětí a jejich záliby a prohlédla si i historické kostýmy, které šije moje žena Klára. Bylo to prostě srdečné setkání u rodinného stolu. Když přišla řeč na její rodnou zemi, paní Svjatlana kromě jiného ocenila okamžitou reakci evropských zemí včetně ČR v případu Ramana Prataseviče. Uvědomil jsem si, že tato žena má v sobě obrovskou sílu a přesvědčivost, s níž je schopna dávat naději ostatním. Věřím, že Svjatlana Cichanouská přivede Bělorusko do svobody,“ napsal Fischer na sociální síti Facebook.
Sama Cichanouská označila při návštěvě Česka Lukašenkův režim za teroristický. Tlak na opozici podle ní sílí a je nutné diktátorský režim zastavit. K osobě Lukašenka a k pozadí běloruských voleb byl Fischer velmi kritický i na svém blogu. „V Bělorusku je mizerná situace už od roku 1994, kdy se Alexandr Lukašenko stal prezidentem. Tento ‚poslední evropský diktátor‘ se drží u moci všemi prostředky a s využitím policejního násilí, jehož brutalita neustále stoupá. V Lukašenkově režimu se samozřejmě nemohou konat ani svobodné volby,“ napsal na platformě Aktuálně.cz.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mak