Pár slovy se vyjádřil k teroristickému útoku na Novém Zélandu, kde před několika měsíci terorista zaútočil na dvě mešity a zavraždil na 50 lidí. Novozélandská vláda po útoku sáhla k poměrně radikálnímu zásahu proti držení celé řady zbraní. Podobně radikálně se zachovala Evropská unie po útoku ve francouzském klubu Bataclan a snaží se omezit držení zbraní. V zemích, jako jsou Dánsko nebo Velká Británie, nemohou střelnou zbraň nosit ani řadoví policisté a pak jsou zločincům, kteří bývají ozbrojení, tak akorát k smíchu.
„Také na některých videích vidíme, co si lumpové z policistů dělají – legraci, protože lumpové bývají ozbrojeni. Jak může mít policista respekt, když gaunerovi říká: ‚Hele, nedělej to. Je to nehezké. To se nám vůbec nelíbí. Měl by ses polepšit.‘ Říkám to trochu s nadsázkou, ale je to realita. Kdysi v Brazílii, nyní mají nového prezidenta, minulá velmi levicová vláda dělala to, že na Den otců, Den matek, nebo na státní svátek, pouštěla největší zločince, dávala jim vycházky z kriminálu. Ten den slušný člověk nevyšel na ulici. Mimochodem, Brazílie v minulosti velmi odzbrojila obyvatele, tam možnost nosit u sebe zbraň neexistuje, doma je ji možné mít jenom na speciální výjimku – a kriminalita tam narostla obrovským způsobem. V den, kdy byli tito lumpové pouštěni na vycházky, tak co dělali – někoho přepadli, zamordovali a večer se vrátili do kriminálu. A slušní lidé v tento den nevycházeli. Myslím, že lump je lump – a jako s lumpem se s ním má zacházet. Slušný člověk má dostat důvěru státu a stát se slušným člověkem nesmí zacházet jako s lumpem. Tato směrnice se k nejprověřenějším chová jako k lumpům. A to je špatně,“ poznamenal Hynek v rozhovoru pro server Kupředu do minulosti.
Hynek má za to, že spořádaně žijící občané, kteří splní zákonné podmínky, mají mít právo ozbrojit se. Puška na zdi v dělníkově domě či bytě je podle něj vlastně symbolem demokracie. Pokud se lidé vzdají práva nosit zbraň, potvrzují tím, že svou bezpečnost svěřují do rukou státu. Nakonec to může skončit tím, že pověří stát, aby se o ně staral od kolébky až po hrob, čímž se ze společnosti v podstatě vytratí svoboda rozhodování a chuť za toto rozhodnutí převzít zodpovědnost.
„Když diskutuji se svými partnery, potkávám se s řadou lidí z bezpečnostní komunity ze Západu, tak mě nejvíc fascinuje, když mi kolikrát dají za pravdu a říkají: ‚Ale to přece nemůžeš takhle říkat nahlas, to se nedělá.‘ Já říkám: ‚Pánové, vám chybí jedna věc, a to je moje paměť.‘ Paměť, že mi kdysi někdo říkal: ‚To přece nesmíš říkat nahlas, to se nedělá, to není vhodné.‘ Ale to byla totalita, to byl socialismus, který vy jste nezažili, nezažili jste nesvobodu, a proto si své vlastní svobody neumíte vážit. Západ je mnohem víc ochotný nechat si svobodu vzít než my, kteří pamatujeme, co to nesvoboda je, a to souvisí i s právem držet zbraň,“ pokračoval Hynek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp