„To se můžu pominout. Jsme jako krmítko.“ Ekonomka Švihlíková zuří, když vidí, jak náš stát platí cizím

07.05.2020 16:28 | Zprávy

Ekonomka Ilona Švihlíková je přesvědčená, že éra globalizace je pomalu na ústupu a je potřeba najít politické lídry, kteří začnou prosazovat národní lokální ekonomiku. Podle Švihlíkové se v době globalizace „omezuje ekonomická suverenita státu a větší moc získávají nadnárodní korporace“. Jako příklad hodný následování uvádí národnostně zaměřenou politiku amerického prezidenta Donalda Trumpa.

„To se můžu pominout. Jsme jako krmítko.“ Ekonomka Švihlíková zuří, když vidí, jak náš stát platí cizím
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ekonomka Ilona Švihlíková

Švilhíková v rozhovoru na serveru Svobodné univerzum vyzývá, aby čeští politici začali intenzivně prosazovat obrat k lokální soběstačné ekonomice. „Jsem trošičku optimista v tom, že náš národ si prošel řadou situací, které vypadaly naprosto bezvýchodně. Vždy vzpomenu na národní obrození a říkám si, že národů, které se dostaly do područí stejně jako my, které přišly o vlastní jazyk, bylo docela hodně, ale my jsme si ho uchovali. V minulosti jsme čelili velmi obtížným situacím a byli jsme schopni je přežít, a doufám, že budeme schopni i tentokrát,“ věří ekonomka.

„Malinko čerpám optimismus z minulosti, ale nemůžeme z minulosti žít, musíme si tuto věc v první řadě intenzivně uvědomit a začít prosazovat,“ apeluje Švihlíková a dodává, že je nutné na tom spolupracovat s jinými zeměmi. „Společný postup Visegrádu v rámci EU je strašně důležitý, protože i když se v některých věcech neshodneme, tak tyto čtyři země mají stejný zájem, to znamená, že se dostaly do pozice závislé ekonomiky, a ani jedné se to nelíbí,“ má jasno Švihlíková.

Ekonomka dodává, že obrat k národním zájmům se ale dá pozorovat i mimo Visegrád, třeba v Itálii. „Takové kámoše je možné najít i v jiných zemích, protože upřímně řečeno modernizaci a to, že nechtějí být stranou, řeší i Itálie, což je veliká ekonomika, která na tom není vůbec dobře ani demograficky, ani ekonomicky. Jde o to mít kámoše, kteří se postaví někdy až fanatickým snahám, se kterými přichází často Francie nebo Německo,“ kritizuje Švihlíková politiku Emannuela Macrona a Angely Merkelové.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…