Klaus k novému zákonu, který by dle vlády měl omezit možná rizika na finančním trhu, například nadměrné zadlužování domácností, u sněmovního pultíku prohlásil, že sice „má části, které jsou smysluplné“ a „chápe argumentaci, že velké zahraniční banky nejsou pod dohledem ČNB, dělají to jejich mateřské země a nemáme na to vliv“. Jmenoval například Nizozemí. Na druhou stranu však podle něho je „velice nebezpečná“ část, ve které se „předává vláda nad ekonomikou ČNB“.
„Já kdybych měl jistotu, že doživotně bude guvernérem někdo aspoň tak racionální jako pan Rusnok, tak bych to byl ochoten akceptovat, ale živě si dokážu představit takové ty prezidenty Drahoše, kteří najmenují Sedláčky a další kvazi ekonomy,“ řekl s tím, že toho by se „fakt nerad dožil, že Sněmovna nebude moci jakkoliv ovlivňovat měnovou a hospodářskou politiku“. Podle šéfa Trikolóry by to vše skončilo „katastrofou“.
Kromě Václava Klase mladšího se do návrhu novely zákona opřeli i jiní politici. Tomáš Martínek (Piráti) a Jan Skopeček (ODS) taktéž řekli, že navrhované posílení pravomocí ČNB je příliš velké. Podle Skopečka se to týká nejen regulace hypoték, ale i operací na finančním trhu. Varoval před tím, že ČNB by mohla „rozjet rotačky peněz“ a sáhnout k takzvanému kvantitativnímu uvolňování. Před přílišným posílením pravomocí ČNB varoval i Miroslav Kalousek (TOP 09). Guvernér ČNB Jiří Rusnok ale tyto obavy odmítl a označil je za přehnané.
Projev Václava Klause můžete zhlédnout zde:
Rusnok již ve středu před poslanci odmítl, že by centrální banka chtěla nové pravomoci proto, aby mohla banky regulovat přísněji nebo omezovat přístup mladých rodin k bydlení. „Ten zákon prostě říká, že mohou nastat jiné doby, mnohem horší než jsou dnes,“ prohlásil. „Těžko budeme schvalovat zákon, až jednou bude nějaká horší doba a bude nějaká krize,“ doplňuje.
Do zákona se nově zařazuje opatření, na základě kterého by mohli mladí klienti do 36 let získat k hypotékám snadnější přístup. Zákon samotný však žádné konkrétní limity nestanovuje. Ty bude moci nastavit ČNB. Podle ministerstva budou nastaveny tak, že například u ukazatele poměru půjčky vůči hodnotě nemovitosti (LTV) budou mít mladší lidé hodnotu o deset procentních bodů vyšší než ostatní. Budou si tedy moci půjčit víc peněz.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rak