„Umění je náročné na čas.“ Co říká zákon o státem placených umělcích

12.03.2025 9:21 | Analýza

Status umělce. Zákonná úprava, která dává některým umělcům, kteří by jinak nevyšli s penězi, za jistých okolností jistotu státního financování. ParlamentníListy.cz nahlédly do důvodové zprávy zákona, který již podepsal prezident Petr Pavel.

„Umění je náročné na čas.“ Co říká zákon o státem placených umělcích
Foto: Hana Brožková
Popisek: Kulturní profesionálové požadovali zavedení statusu umělce a umělkyně do české legislativy

Prezident Petr Pavel podepsal novelu zákona, která zavádí takzvaný status umělce. Předloha zákona má platit od července.

K čemu status umělce? V důvodové zprávě je možné se dočíst, že otázka podpory kultury vzešla z „podnětu odborné veřejnosti“. A že cílem je „posilovat zvláštní postavení kultury ve společnosti“.

„Pandemie COVID-19 ukázala, že řada umělců se pohybuje mimo tradiční rámec pracovního a ekonomického života, zamýšlený status by v tomto ohledu mohl poskytnout určitou jistotu. Dále chybí náležitě efektivní nástroj finanční podpory i pro výkonné umělce, kteří se nemohou plně věnovat své umělecké profesi, čímž se zvýší právní jistota těchto osob, které mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení. To platí podobně i pro profese související s uměleckou činností a uměleckým provozem. Obecným problémem je celkové podfinancování kulturního sektoru jako takového,“ píše se dále v důvodové zprávě, nicméně to dle ní předkládaný návrh nemůže řešit.

„Výkonní umělci i tzv. podpůrné profese (např. osvětlovači, zvukaři, publicisté nebo kurátoři) mnohdy pracují jako OSVČ, tedy mimo pracovněprávní vztah. S tím souvisí i příjmová nestabilita a jistá sezónnost pracovních (uměleckých) příležitostí. Rovněž je nutno zmínit, že tvůrčí proces (což se týká typicky autorů či překladatelů) má těžko vyčíslitelné náklady – jde o činnost náročnou na čas, na osobní nasazení a samozřejmě s nezbytným prvkem invence a kreativity,“ uvádí důvodová zpráva a podotýká, že v jiných zemích jsou různé právní úpravy, někde například není status umělce vůbec žádný.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Šebesta

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Jak byste definovala dezinformace?

Jak a kdo by podle vás měl posuzovat, co je a co není pravda? A co když se pravda ukáže vlivem času, což se dost často stává? Víte já bych od ODS čekal, že budete bojovat spíš za svobodu slova a ne dělat pravý opak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Vidím to takhle, když se neumějí uživit touto prací, mají si najít něco pořádného, čím by s uživili., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseObčanFranta , 12.03.2025 9:56:41
Zřejmě ta povolání neviditelná ruka trhu, kterou tak vehementně po hadráku umělci prosazovali, asi nepodporuje. Jak říkala moje babička, na komedianty platí jen "velký bič a malý dvůr".

|  10 |  0

Další články z rubriky

Video s Bobošíkovou se objevilo, kde nemělo a vzbudilo rozruch

13:14 Video s Bobošíkovou se objevilo, kde nemělo a vzbudilo rozruch

Známý redaktor serveru Aktuálně.cz Radek Bartoníček se rozhodl vyzpovídat Janu Bobošíkovou, známou p…