V saúdskoarabském Rijádu proběhlo další kolo jednání o příměří mezi Ruskem a Ukrajinou. Zatímco obě strany drží oficiální linie, zástupci Spojených států se separátně setkávají s delegacemi obou zemí a hledají alespoň minimální shodu – například v otázkách neútočení na energetickou infrastrukturu nebo v oblasti Černého moře.
Podle posledních zpráv se jednání v Rijádu, vedená za ruskou stranu diplomatem Grigorijem Karasinem, vyvíjejí kreativně. Znamená to ale skutečný posun, na kterém lze stavět? Co je reálné v tuto chvíli žádat – a kdo to může garantovat?
Politický geograf Michael Romancov upozorňuje, že zatím nelze dělat žádné jednoznačné závěry. „Já se obávám, že nejsem schopen z toho, co zaznělo, udělat žádný kvalifikovaný závěr. Jednají. To je asi to jediné, co můžeme považovat za jisté a za podstatné. Sledujeme k tomu, jakým způsobem o tom v poslední době informuje americká strana. Může to být pro Ukrajinu i pro nás velmi nepříjemné, ale jednání ještě nejsou u konce,“ uvedl v Interview ČT24.
Zatím jde podle Romancova o úvodní fázi, která má spíše technický charakter. „Jsou to úvodní, v uvozovkách technická jednání. Delegace jsou složené na úrovni profesionálního, ne politiků, takže to, na čem se dohodnou, budou spíš nějaké harmonogramy, okruhy otázek, které se potom budou řešit dál.“
V jednáních mají Rusové výrazně navrch před Američany

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská