Úvodem se předseda Nejvyšší rady Ukrajiny Stefančuk vyjádřil k setkání předsedů Parlamentu a visegrádské čtyřky v Praze, kterého se účastnil. „Především bych rád poděkoval mým velkým přátelům, předsedům obou komor Českého parlamentu, paní Pekarové Adamové a panu Vystrčilovi, za možnost zúčastnit se setkání V4. Projednávali jsme velice důležitá témata,“ řekl k summitu V4 v Praze s tím, že se projednávala meziparlamentní spolupráce a spolupráce mezi Českem a Ukrajinou.
Uvědomuje si, že jednání v rámci V4 mohou být složitá, především pokud se vezmou v potaz dlouhodobé postoje maďarské vlády vedené Viktorem Orbánem nebo vyjádření slovenského premiéra Roberta Fica, kteří nejsou pro vojenskou pomoc Ukrajině. „Jednoduchá jednání neexistují. Pro mě bude veliká čest, že zítra na parlamentní úrovni budu mít možnost jednat s mými kolegy z Maďarska i ze Slovenska. Přál bych si, abychom pokračovali v tradici našich předků a zachovali dobré vztahy mezi našimi zeměmi. Velice si přeji, aby to trvalo i do budoucna. Neměli bychom se vyhýbat obtížným otázkám a dělat vše, abychom je řešili, nikoli vyostřovali,“ uvedl Stefančuk v pořadu Interview ČT24.
Poděkoval i občanům České republiky za podporu Ukrajiny: „Chci poděkovat nejen předsedům Parlamentu, ale i občanům České republiky za tu podporu, kterou vidíme a viděli jsme bezprostředně v den druhého výročí vypuknutí války, když se sešlo tolik lidí na Staroměstském náměstí,“ popsal „nejlepší svědectví podpory Česka“.
A zkonkretizoval: „Chtěl bych poděkovat za rozsáhlou vojenskou, diplomatickou podporu. Chtěl bych poděkovat panu prezidentovi, že vyhlásil iniciativu, že je zapotřebí najít 800 tisíc dělostřeleckých nábojů pro ukrajinské vojáky. Ukrajinští vojáci budou pak demonstrovat svou sílu a budou bránit všechny naše partnery před útoky Ruské federace. Rád bych, aby to posloužilo jako výborný příklad spolupráce mezi spřátelenými národy,“ doplnil předseda parlamentu Ukrajiny.
Uběhlo deset let od okupace Krymu. Štefančuk popsal, jaké emoce v něm tyto vzpomínky vyvolávají. „Přesně víme, že válka začala před deseti lety okupací Krymu, ale také naprosto přesně víme, že válka skončí osvobozením Krymu,“ řekl a znovu poděkoval šéfovi Senátu Vystrčilovi a šéfce Sněmovny Pekarové Adamové, že se právě v Praze mohlo konat zasedání tzv. krymské platformy. „Otázka Krymu je pro Ukrajinu ukončení války a navrácení naší územní celistvosti,“ zopakoval na závěr předseda Nejvyšší rady Ukrajiny Ruslan Stefančuk.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Natálie Brožovská