Od chvíle, kdy byl symbolicky v první den školního roku představen návrh rozpočtu na rok 2024, probíhá zásadní debata o financování školství. Jeho rozpočtová kapitola podle prvního návrhu měla přijít oproti loňskému roku o 11,6 miliardy, později se podařilo částku snížit, ale přesto bylo zřejmé, že se ve školství bude muset „řezat“.
Vláda přicházela s různými nápady, kde na školách ušetřit, a nakonec jako řešení zvolila, že mzdové náklady na nepedagogické pracovníky přesune na zřizovatele škol, tedy na obce a kraje.
Ty se ale brání, že na platy školníků, uklízeček nebo kuchařek nemají prostředky, zejména když dřívějšími škrty ministra Stanjury přišly o miliardy.
Nyní je věc tak trochu ve vzduchoprázdnu, stále probíhají jednání. „Pro ředitele škol je špatná zpráva, že se dozvědí, kolik peněz budou mít na lednové výplaty nepedagogických zaměstnanců až na přelomu ledna a února. Vše nasvědčuje tomu, že školy dostanou výrazně méně financí na platy kuchařek nebo administrativního personálu než v loňském roce. Hrozí, že platy nepedagogů poklesnou o více než 12 procent, řekl k tomu pro ParlamentníListy.cz Radek Sárközi, prezident spolku Pedagogická komora.
Proti přehození odpovědnosti na obce a kraje se ozvali i zástupci spolku Hlas samospráv. Regionální politici se dali dohromady v reakci na postup vlády, který podle nich pro samé úsporné reformy může zcela zastavit rozvoj regionů.
V iniciativě, která se dala dohromady v říjnu 2023, hrály námitky proti záměrům v oblasti školství od počátku důležitou roli.
Otevřený dopis, který fórum samospráv zaslalo ministru Mikuláši Bekovi, hovoří o nepřípustném hazardu se vzděláváním dětí.
Připomínají v něm, že poté, co „úsporný balíček“ připravil obce asi o pět miliard (přes sliby ministra Stanjury, že jim objem prostředků bude zachován), na ně navíc vláda přehazuje platy nepedagogických pracovníků.
„Převod všech kuchařek, školníků, IT pracovníků a jiných profesí pod obce by si vyžádal obrovskou míru administrativy, rozpočtových opatření a posílení kapacit obcí,“ varuje hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, který se podílí na vzniku iniciativy.
„Obce ve svých rozpočtech nemají dostatečné finanční zdroje na pokrytí nákladů, za něž odpovídá vláda. Převod financování činnosti nepedagogických pracovníků ze státu na obce je možný pouze tehdy, pokud vláda zároveň odevzdá obcím v rámci rozpočtového určení daní patřičné finanční prostředky. Obce nemohou nést žádné dodatečné náklady. Současné prostředky v rozpočtech obcí jsou určeny na zajišťování těch potřeb občanů, které nemůže pokrýt stát,“ dodává pro ParlamentníListy.cz.
Vládní změny by podle něj negativně poznamenaly život obcí, ale ohrozily i pracovní místa zaměstnanců škol.
„Tento vládní experiment zhoršuje dostupnost vzdělání a ve svém důsledku povede jen ke zhoršení situace v českém školství. Kvalitní vzdělání českých dětí je přitom klíčový předpoklad pro přežití a stabilitu naší společnosti,“ varuje pardubický hejtman.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.