Před sněmovními volbami 2010 přišla dvojice mladých umělců Jiří Mádl a Martha Issová s akcí „Přemluv bábu“. Ta měla apelovat na babičky a dědečky, ať nevolí komunisty. Agitační video mladých umělců vstoupilo do dějin celkem brutální demagogií a rovněž Mádlovým nápadem, jak potrestat prarodiče, kteří se k ovlivnění svého voličského rozhodnutí přemluvit nenechají.
„Když nezafunguje zdravej rozum, použijte nátlak. Pro prarodiče jsou jejich vnoučata to nejdůležitější na světě. Takže když budou volit pravici, dostanou od vás letos jednu návštěvu zdarma. A když ne, tak doufejme, že budou ještě naživu, až příště přijedete,“ zaznělo v klipu.
Od té doby se přemlouvání babiček a dědečků, ale i maminek a tatínků, stalo mezi voliči pravicových stran a jim blízkých prezidentských kandidátů velmi oblíbenou politickou strategií.
Výzvy k přemlouvání se od té doby objevují pravidelně před každými volbami. A pokud hlasování nedopadne podle představ, šíří se čím dál více trend vinit z toho právě rodiče a prarodiče, zejména pokud žijí na venkově či maloměstě v nějakém zapadlém příhraničním regionu.
Základní postulát těchto úvah vyjádřil po prvních přímých prezidentských volbách v roce 2013 režisér Jan Hřebejk slovy, že „rudá a hnědá prasata táhnou Zemana na Hrad“.
Spojení venkovského voličstva a prezidenta Zemana pak dalo vzniknout mnoha roztomilým slovním spojením, třeba „Miloš jitrnice“.
Letos roli „komunistů“ z Mádlovy výzvy převzal po Miloši Zemanovi Andrej Babiš. I jedna z kandidátek, Danuše Nerudová, to svým mladým voličům vysvětlila po lopatě: „Babiš je velké zlo“.
Když se z výsledků zjistilo, že toto „velké zlo“ podporuje 35 procent voličů, v podstatě stejně jako Petra Pavla, kterého pro změnu Nerudová pojmenovala jako „demokratického vítěze“, okamžitě se objevily výzvy k letošnímu přemlouvání báby.
Už během prvního kola se na internetu objevila nepěkná svědectví o telefonickém nátlaku na úrovni „jestli budete volit Babiše, tak už k vám nikdy nepřijedeme“, pro druhé kolo ale přemlouvání dostává podobu koordinované akce.
Spojuje se to s útoky na venkov a odlehlé regiony, kde Andrej Babiš jako tradičně bodoval nadstandardně, zatímco v Praze by Petr Pavel byl zvolen už v prvním kole. I toto regionální dělení se v posledních letech bohužel stalo koloritem českých voleb.
Letos vše ovládl někdejší redaktor TV Nova Jan Tuna, který vymyslel bonmot, že „Praha a láska zvítězí nad vsí a nenávistí“ a tradiční výzvy k oplocení Prahy a vyhlášení samostatnosti na zaostalém českém venkově byly letos na sociálních sítích doplněny i poměrně nechutnými výzvami k vypálení venkova a podobně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.