„Vyhrožují, hledají nepřítele.“ Velká akce, aby EU nemohla zavést cenzuru. Sešli se všichni

27.03.2024 19:00 | Reportáž

Už nestačí, aby se svobodou slova zabývala jen Společnost pro obranu svobody projevu, pár publicistů, intelektuálů a zákonodárců, ale je třeba, aby se na její obranu postavila většina společnosti. I proto vznikl projekt udílení cen. „Smyslem je vyzdvihnout příklady odvážných osobností, které se stavějí na podporu svobody slova proti kultuře umlčování nepohodlných názorů. Ale i snaha ukázat na ty, co svobodu slova nejvíce pošlapávají,“ vysvětlil Vlastimil Veselý, ředitel SOSP. Možná se pak Česko vyhne britské cestě se vznikem tzv. bezpečných míst pro bonzování na sousedy, jak o nich hovořil Toby Young, zakladatel a ředitel britské The Free Speech Union.

„Vyhrožují, hledají nepřítele.“ Velká akce, aby EU nemohla zavést cenzuru. Sešli se všichni
Foto: Hans Štembera
Popisek: Představení projektu Udílení cen za svobodu projevu 2024

Společnost pro obranu svobody projevu oznámila svůj nový projekt, jímž bude udílení cen za svobodu projevu. Její spoluzakladatel a ředitel Vlastimil Veselý vysvětlil, co k tomu SOSP vede. Ještě předtím se ohradil proti tvrzením, že je její činnost zaměřena proti Fialově vládě. Připomněl proto, že SOSP vznikla ještě před covidem, tedy za minulé vlády, a také před válkou na Ukrajině. „S nástupem nové vlády se ale stav svobody slova dramaticky zhoršil. A není to zdaleka jen ta nezákonná blokace dvaceti nebo třiceti webů, není to jen KRIT ministra Rakušana, který chce identifikovat, pojmenovat a zostudit úředníky, kteří jsou kritičtí k vládě, není to jenom vyšetřování dnes už možná přes stovku lidí za pouhé názory. Je to vlastně i ta vládní rétorika, vyhrožování, šíření strachu ve společnosti a neustálé hledání vnitřního nepřítele,“ upozornil Vlastimil Veselý.

To podle něj vytváří dojem, jako bychom se vraceli do doby, kterou ti starší z nás ještě pamatují a ti mladší to možná znají od svých rodičů, kdy se říkalo něco jiného doma a něco jiného na veřejnosti. „Je to vlastně i ta vládní rétorika, vyhrožování, šíření strachu ve společnosti a neustálé hledání vnitřního nepřítele,“ konstatoval, přičemž uznal, že hlavní hrozby a ta nejtěžší kladiva na novodobé čarodějnice a kacíře se kují v Evropské komisi a v Evropském parlamentu. „Jsou to nařízení zvané Digital Services Act, které chce outsourcovat cenzuru na digitální platformy, European Media Freedom Act, které chce outsourcovat mediální cenzuru na neziskovky, které budou hodnotit a dělit média na ta hodná a nehodná. A ještě neschválené rozšíření trestných činů z nenávisti, tzv. hate speach, na mezinárodně závažné trestné činy na úrovni obchodu s drogami či zbraněmi nebo terorismu,“ připomněl ředitel SOSP.

Ukázat na ty, kdo svobodu slova nejvíce pošlapávají

Proto je přesvědčen, že už nestačí, aby se svobodou slova zabývala jen Společnost pro obranu svobody projevu, pár publicistů, intelektuálů a zákonodárců, ale aby se na její obranu postavila většina společnosti. „Je třeba, aby se téma svobody slova stalo jedním z hlavních politických témat i jedním z hlavních témat pro letošní volební kampaň. Proto představujeme nový projekt udílení cen za svobodu projevu. Také otevíráme on-line nominace pro nejširší veřejnost, aby mohla nominovat a hlasovat a my mohli se jmény navržených dál pracovat. Smyslem udílení cen je vyzdvihnout příklady odvážných osobností, jednotlivců i organizací, které se stavějí na podporu svobody slova proti kultuře umlčování nepohodlných názorů. Ale v neposlední řadě je to i snaha ukázat na ty, co svobodu slova nejvíce pošlapávají. A dát jim najevo, že s jejich kroky společnost nesouhlasí, k čemuž využijeme anticenu proti svobodě projevu,“ prozradil Vlastimil Veselý.

Slovo pak dostal Toby Young, zakladatel a ředitel britské The Free Speech Union a bývalý editor prestižního týdeníku The Spectator. „Zatímco vy jste svoji zemi transformovali na vzkvétající demokracii, naše se propadla do sebenenávistné autoritářské dystopie, kde muzea varují návštěvníky, že obrazy z britského venkova by mohly vyvolávat temné pocity národní hrdosti,“ varoval Česko před tím, aby se vydalo britskou cestou. Zmínil také autorku knih o Harrym Potterovi Joanne Rowlingovou, již čeká policejní výslech, protože chybně označila na sociální síti X gender jedné transženy, což by podle nového skotského zákona o nenávistných projevech mohl být přestupek. Připomněl rovněž příběh průvodčího ve vlaku, který přišel o své pracovní místo poté, když v červenci 2021 poté, co skončil lockdown a zase se otevřely hospody, veřejně prohlásil: „Chválabohu za to. Nechci žít zbytek života v bezalkoholním muslimském kalífátu.“

Vznikla tzv. bezpečná místa pro bonzování na sousedy

Pohovořil i o tom, že za poslední tři roky v polovině oblastí Anglie či Walesu nebyl vyřešen jediný případ vloupání. „Policisté mají tolik práce s vyšetřováním tweetů ‚z nenávisti‘, že jim nezbývá čas na dohled na ulicích. V Británii tomuto fenoménu říkáme anarchotyranie. Nezločinci jsou pronásledováni úřady, zatímco zločince nikdo nestíhá. Zní vám to povědomě?“ zeptal se. Dříve platilo, že člověk nemohl být stíhán za vyvolávání nenávisti, pokud k němu došlo u něj doma. „Ale nový zákon i tuhle ochranu anuluje. Od 1. dubna, když řeknete něco problematického svému synovi nebo dceři u sebe doma v kuchyni, tak za to můžete být stíháni. To vyvolává představu, že děti mohou být předvolávány k soudu, aby vypovídaly proti svým rodičům. Kdybyste chtěli ve Skotsku nahlásit zločin z nenávisti, nemusíte ani chodit na policejní stanici nebo tam volat, protože skotská policie vytvořila 411 nahlašovacích center pro třetí stranu, kde se dají zločiny z nenávisti hlásit anonymně. Budou to tzv. bezpečná místa pro bonzování na sousedy,“ popsal Toby Young.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

I komunisté se slitovali, Pavel ne. Prezident odmítl pustit důchodce

12:10 I komunisté se slitovali, Pavel ne. Prezident odmítl pustit důchodce

Gesto humanity, které by navázalo na předcházející prezidenty. Těmito slovy nabádal spolek Šalamoun …