Požár minulý týden srovnal se zemí uprchlický tábor Moria na řeckém ostrově Lesbos a o střechu nad hlavou tam přišlo více než 12 tisíc lidí. Německo se proto rozhodlo, že oproti přijetí původně plánovaných čtyř set „řeckých“ migrantů přijme celkově 1553 lidí. Nově schválení žadatelé o azyl budou pocházet právě z tábora Moria a mělo by se jednat o rodiny s dětmi a také nezletilé sirotky.
K podobné solidaritě vyzývá kromě Německa také Francie. Obě země apelují na ostatní evropské země, požár v přeplněném kempu, který obývalo mnohonásobně více uprchlíků, než jaké byly kapacity, podle nich ukazují na urgentní potřebu vyřešit uprchlickou otázku.
Mezinárodní organizace pro migraci také vyzvala k neprodlenému poskytnutí přístřeší tisícům uprchlíků, kteří se po požáru tábora rozprchli na okolním ostrově a stejně tak volá po dlouhodobě udržitelném řešení tohoto problému. „V současnosti je prioritou postarat se o aktuální potřeby uprchlíků na ostrově Lesbos, ale je třeba hledat dlouhodobé řešení,“ prohlásil ředitel organizace Antonio Vitorino.
Podobně mluví i předseda Evropské rady Charles Michel, který Lesbos navštívil. „Evropa musí podpořit hraniční země jako Řecko, musíme všichni nést zodpovědnost,“ apeloval. „Není to jednoduché, máme různé názory, ale musíme na migraci reagovat a najít společné řešení,“ dodal Michel podle zahraničního serveru Euronews.
Mezitím řecká policie vyšetřuje vznik požáru, který nejspíše mají na svědomí samotní migranti. Již bylo zadrženo pět radikálních migrantů, kteří se podobnými činy snaží dostat z nuceného pobytu v uprchlickém táboře.
Ne všechny země se ale chystají na výzvy reagovat a uprchlíky přijmout. Proti se již postavila Litva nebo Lotyšsko. „Musíme pokračovat ve zlepšování zabezpečení evropských hranic, spolupracovat se zeměmi třetího světa a vytvořit efektivní politiku navracení uprchlíků do jejich domovů. Evropa má mnoho nástrojů, jak vyřešit tuto takzvanou uprchlickou krizi,“ vzkázal lotyšský ministr vnitra Sandis Girgens v lotyšském státním rozhlase.
Dlouhodobě odmítavý postoj vůči přijímání uprchlíků potvrdila také Česká republika. Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) Česko nepřijme žádné uprchlíky, ale zašle Řecku pomoc v hodnotě 2,6 milionu korun na obnovu uprchlického tábora. „O naší pomoci jsem mluvil při rozhovoru se svým řeckým protějškem Nikosem Dendiasem, který v pátek 18. září přijíždí na pracovní návštěvu České republiky. Očekávám proto, že další detaily probereme osobně,“ uvedl Petříček podle serveru Aktuálně.cz.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma