„Zasáhněte! Jinak poteče krev.“ Výzva Zemanovi kvůli energiím

12.09.2022 14:55 | Komentář

Svržení režimu, anarchie a krveprolití. Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková v otevřeném dopise apeluje na prezidenta republiky Miloše Zemana, aby zasáhl a odvrátil kolaps systému, který prý hrozí v důsledku současné krize. Řešením je podle ní regulace cen a zdanění „nadměrných zisků“. Návrhy na zvyšování platů jsou však podle ní populistické. Vitásková sama ohlásila ambici kandidovat na nejvyšší ústavní funkci.

„Zasáhněte! Jinak poteče krev.“ Výzva Zemanovi kvůli energiím
Foto: Hana Brožková
Popisek: Prezident republiky Miloš Zeman

Manažerka Alena Vitásková, která v letech 2011 až 2017 stála v čele Energetického regulačního úřadu, se v otevřeném dopise obrátila na prezidenta Miloše Zemana. Ten jí v minulosti udělil státní vyznamenání za zásluhy o stát. Žádá jej, aby se jakožto nejvyšší ústavní činitel vložil do řešení současné krize. Jinak prý hrozí masivní občanské nepokoje vedoucí ke „svržení stávajícího systému, nastolení anarchie a krveprolití“. Vitásková poukázala na kolaps energetického trhu, odsoudila zelenou ideologii i spekulanty, kteří prý na krizi vydělávají. Ve svém volání o pomoc po hlavě státu chce, aby uplatnila své pravomoci a zastavila roztáčející se „spirálu smrti“. V parlamentním systému, jakým Česká republika je, přitom prezident nemá pravomoc tato opatření přijmout. Podle Vitáskové by však měl naléhat na vládu a zákonodárce.

Miloš Zeman již regulaci cen energií podpořil, když v rozhovoru na Frekvenci 1 konstatoval: „Řeknu vám svůj návrh: řadu let máme platný zákon o cenách, nemusíme si vymýšlet nic nového, nějaké úsporné tarify, které ani nejsou úsporné. Měli bychom v rámci tohoto zákona prosadit regulaci cen energie, a to na základě nákladové ceny plus přiměřený zisk. Dejme tomu zisk, který je průměrem za několik let před energetickou krizí. Na zisk není právní nárok, ale nemůžete nařídit cenový strop takový, aby produkční firmy byly ve ztrátě. Ty firmy dnes, nikoliv svojí zásluhou, mají neúměrně vysoké zisky. Nedomnívám se, že by bylo nutné, jak se někdy tvrdí, aby se sáhlo k rozsáhlým kompenzacím, protože co chcete kompenzovat? Ve ztrátě nebudou a na zisk není právní nárok.“

Za vývoj situace však ponese odpovědnost zejména vláda, jejíž strany stále drží pevnou většinu v Poslanecké sněmovně.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: AKS

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

15:11 „Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

Nedělní debata Václava Moravce se nesla v konfrontačním duchu a zaměřila se na povolební spojenectví…