„Zašli dál než jindy.“ Ameriku znepokojuje masivní čínská akce u Tchaj-wanu

16.12.2024 16:06 | Monitoring

Z Tchaj-peje – z hlavního města ostrova Tchaj-wan – zaznívá varování, že čínské námořnictvo je momentálně v okolí ostrova tak aktivní, jak možná ještě nikdy nebylo.

„Zašli dál než jindy.“ Ameriku znepokojuje masivní čínská akce u Tchaj-wanu
Foto: z internetu
Popisek: cold war 2

Americká zpravodajská stanice CNN citovala tchaj-wanské úřady, podle kterých je pohyb čínského námořnictva v okolí ostrova bezprecedentní. Něco takového prý Tchajwanci neviděli desetiletí. Tchaj-wan se od pondělí nachází ve vysokém stupni pohotovosti a připravuje se na očekávaná vojenská cvičení poté, co prezident Lai Ching-te vyvolal hněv Pekingu tím, že začátkem tohoto měsíce neoficiálně zavítal na Havaj a na americké území Guam.

Anketa

Jak hodnotíte opatření, která v době nejhoršího covidu přijímala vláda České republiky?

hlasovalo: 16068 lidí
„Udivující“ počet čínských plavidel byl rozmístěn v rozsahu, který „by mohl zablokovat vnější síly“, řekl generálporučík Hsieh Jih-Sheng, zástupce náčelníka generálního štábu pro zpravodajství, na úterním brífinku tchajwanského ministerstva obrany. To v praxi může znamenat, že lodě, které mohou připlout Tchaj-wanu na pomoc, možná nepřekonají čínský námořní val.

Spolu s čínskými loděmi v okolí ostrova narostly i přelety stíhaček čínského letectva.

Vojenská cvičení se stále více stávají jedním z hlavních nástrojů Pekingu, jak vyjádřit nespokojenost ze vzájemné návštěvy amerických nebo tchajwanských představitelů na půdě toho druhého.

Čína dlouhodobě odmítá záležitosti kolem Tchaj-wanu s tím, že jde o vnitropolitickou čínskou otázku, do které nikomu dalšímu nic není.

Podle listu Financial Times vyvolává velké vojenské cvičení na straně Spojených států nelibost a zvažují, zda a případně jak na tyto akce odpovědět. Podle listu je současné čínské cvičení největší za 30 let. Tentokrát Číňané zašli ještě dál než jindy a omezují i leteckou dopravu v okolí ostrova. Americká administrativa však krotí stávající napětí a dala najevo, že stávající čínská aktivita se svým rozsahem nijak nevymyká předchozím akcím.

Ve střehu je však i Japonsko.

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák

MUDr. Vladimír Zlínský byl položen dotaz

Jaká velkoplošná krize je podle vás nejpravděpodobnější?

Víte, co mě jako první napadlo při čtení vašeho článku, že se v něm zabýváte potencionálními krizemi, ale co krize, kterým čelíme teď? Mám na mysli hlavně existenční krizi, kdy při vší té drahotě je dost obtížné vyjít s normálním platem. Nemyslíte, že by se pozornost vás politiků měla zaměřit teď ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 36 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Cína v Čínském moři je snad normální, nenormální jsou tam lodě, letadla USA - NATO a spol., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseanaboca , 16.12.2024 16:07:47

|  12 |  0

Další články z rubriky

Česko čekají těžké časy, přiznal Skopeček. Jde o energie

19:10 Česko čekají těžké časy, přiznal Skopeček. Jde o energie

Z Evropy se podle místopředsedy Poslanecké sněmovny a ekonoma Jana Skopečka (ODS) stává skanzen a kv…