Americká zpravodajská stanice CNN citovala tchaj-wanské úřady, podle kterých je pohyb čínského námořnictva v okolí ostrova bezprecedentní. Něco takového prý Tchajwanci neviděli desetiletí. Tchaj-wan se od pondělí nachází ve vysokém stupni pohotovosti a připravuje se na očekávaná vojenská cvičení poté, co prezident Lai Ching-te vyvolal hněv Pekingu tím, že začátkem tohoto měsíce neoficiálně zavítal na Havaj a na americké území Guam.
„Udivující“ počet čínských plavidel byl rozmístěn v rozsahu, který „by mohl zablokovat vnější síly“, řekl generálporučík Hsieh Jih-Sheng, zástupce náčelníka generálního štábu pro zpravodajství, na úterním brífinku tchajwanského ministerstva obrany. To v praxi může znamenat, že lodě, které mohou připlout Tchaj-wanu na pomoc, možná nepřekonají čínský námořní val.
Spolu s čínskými loděmi v okolí ostrova narostly i přelety stíhaček čínského letectva.
Vojenská cvičení se stále více stávají jedním z hlavních nástrojů Pekingu, jak vyjádřit nespokojenost ze vzájemné návštěvy amerických nebo tchajwanských představitelů na půdě toho druhého.
Čína dlouhodobě odmítá záležitosti kolem Tchaj-wanu s tím, že jde o vnitropolitickou čínskou otázku, do které nikomu dalšímu nic není.
Podle listu Financial Times vyvolává velké vojenské cvičení na straně Spojených států nelibost a zvažují, zda a případně jak na tyto akce odpovědět. Podle listu je současné čínské cvičení největší za 30 let. Tentokrát Číňané zašli ještě dál než jindy a omezují i leteckou dopravu v okolí ostrova. Americká administrativa však krotí stávající napětí a dala najevo, že stávající čínská aktivita se svým rozsahem nijak nevymyká předchozím akcím.
Ve střehu je však i Japonsko.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák