„Zavírat? Zbytečné. Vlna končí, oni to vědí.“ Zpřísnění: Naléhavý graf

11.11.2021 8:21 | Ze sítí

Českem znovu obchází slovo „lockdown". Mezioborová skupina MeSES ho považuje za nechtěný, ale možný následek, pokud vláda neudělá patřičná opatření. Naopak imunolog Hořejší tvrdí, že by bylo racionální zavést lockdown teď, na dva týdny. „Musejí vědět, že vlna bude brzo kulminovat. Nejde už nic udělat. Ale chtějí moc a zastavovat školy, fabriky, odpovědnost nula," odpovídá na tyto návrhy šéf České stomatologické komory Roman Šmucler. Zlom podle modelů, kterým věří, přijde okolo 22. listopadu.

„Zavírat? Zbytečné. Vlna končí, oni to vědí.“ Zpřísnění: Naléhavý graf
Foto: Hans Štembera
Popisek: Sanitka, ilustrační foto

Ke včerejšku eviduje Česká republika 3 295 lidí hospitalizovaných s covidem-19. Počet aktuálně prokázaných onemocnění ministerstvo nesděluje, pouze přírůstky. Za úterý bylo pozitivně testováno 14 539 lidí. Od některých odborníků i laiků tak opět přichází volání po lockdownu. „Pokud nepřijmeme důrazné kroky k omezení šíření epidemie, můžeme být svědky 3 000 až 12 000 zbytečných úmrtí v České republice,“ tvrdí imunolog ze skupiny MeSES, Zdeněk Hel.

Epidemiolog Petr Smejkal, který MeSES vede, pak zřejmě nevěří, že Česko je dostatečně promořené, aby se křivka zlomila. „Vždy říkáme, že ta opatření, která navrhujeme, jsou ta levná. Opakujeme neustále, že je důležité testování, trasování a tak dále. Ale neděje se ideálně nic z toho, co doporučujeme. Všechna tahle opatření jsou levnější než lockdowny a další věci,“ řekl. Podle dalších odborníků MeSESu je možné, že se křivka zlomí, ale nelze na to spoléhat.

Nicméně skupina MeSES považuje lockdown za reálný. „Než bude zvažováno zavedení série přísnějších protiepidemických opatření, například omezení hromadných akcí či dokonce lockdown, musí být předtím v nejvyšší možné míře využity mnohem levnější nástroje k boje s epidemií: očkování, testování a ochrana dýchacích cest. Pokud ale ani tato opatření nebudou dodržována, nelze vyloučit, že stát bude muset přistoupit k represivnějším opatřením. Každý občan může k potlačování epidemie přispět – očkováním a dodržováním 3R (respirátory, rozestupy a pravidelné mytí rukou). Pokud se lidé budou chovat zodpovědně, tak mohou současný trend zvrátit a vyhnout se rozsáhlým a mnohdy zásadním omezením jak v osobním, tak i pracovním životě," stojí v doporučení skupiny.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: kas

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mladí neumějí s počítači. Šokující svědectví ze školy. Výzkum ale hovoří jinak

14:33 Mladí neumějí s počítači. Šokující svědectví ze školy. Výzkum ale hovoří jinak

Nadšenec do technologií, podnikatel v IT a sportovní redaktor Zdeněk Koutský se podělil se svými oba…